Co se vlastně na pile událo? Za současný stav může havárie filtrační jednotky a její následná oprava a spuštění v provizorním provozu.

„Koncem minulého roku jsme na kotelně v Plumlově instalovali nové filtrační zařízení, díky kterému jsme do ovzduší vypouštěli ještě méně zplodin než dřív. Naše firma se chová ekologicky, což je dané obecně už naším oborem, moderní výrobou a typem výrobku. Emisí tak produkujeme opravdu o hodně méně, než je oficiálně povoleno. Bohužel 4. července ráno došlo na novém zařízení k havárii,“ vysvětlil ředitel společnosti Vladimír Crhonek.

„Z neznámého důvodu zahořela jedna z částí filtračního média, kterou muselo hasit několik požárních jednotek,“ popsal ředitel Crhonek s tím, že následně zodpovědná firma uvedla filtrační jednotku do prozatímního provozu.

Cesta k nápravě

„Po havárii jsme optimalizovali vše tak, aby vypouštěné emise byly co nejnižší. Jsem rád, že současný provoz je významně lepší než bezprostředně po havárii. Pro prověření vypouštěných emisí jsme nechali udělat potřebná měření. Výsledky těchto měření by měla být známá každým dnem. Na uvedení do původního stavu s minimalizací rizika opakování havárie s dodavateli intenzivně pracujeme,“ sdělil Crhonek.

Společnost podle něj bezprostředně po havárii objednala novou filtrační jednotku, jejíž výroba, následná instalace a uvedení do provozu potrvá přibližně 6 až 8 týdnů.

Situaci na pile řeší s vedením firmy i plumlovská starostka Gabriela Jančíková.

„Černý dým se obyvatelům žijícím v bezprostředním okolí pily vůbec nelíbí. Mají obavy o sebe i o ovzduší a já je plně chápu,“ uvedla starostka s tím, že doufá, že k nápravě ze strany pily dojde co nejdříve.

„Oceňuji vstřícný a otevřený přístup společnosti a jsem ráda, že se informace o havárii a příslibech vedoucí k vyřešení situace objeví i v médiích, aspoň to bude pro společnost provozující pilu veřejný závazek, aby na obnově normálního provozu opravdu intenzivně pracovala, "uzavřela plumlovská starostka.