„Budeme se bavit o pravidelné údržbě prostor domu, další stavební úpravy budovy totiž naše domovní správa ovlivnit nemůže,“ konstatovala Marie Hájková, ředitelka Domovní správy Prostějov.

Nájemnice Hana Burešová popisuje: „Sníh, který se dostal na chodby, nebylo kam odklidit, schody byly namrzlé, že se mohlo po nich jen doslova klouzat. Když mráz polevil, tak se zase vysrážela voda tak, že čůrky stékaly po celém domě.“

Pavlačový dům nechalo město postavit v roce 2006. Stavba přišla na pětačtyřicet milionů, přičemž zhruba polovinou přispělo ministerstvo financí. Jsou v ní takzvané malé byty.

Nájemníci si krátce po nastěhování začali stěžovat, že jim do domu prší a sněží, dlažba na dlouhých schodištích pak klouže a namrzá. Zmiňovali i řadu dalších závad.Zasněžený parapet ve vnitřní části chodby

Po delších tahanicích vedení města svolilo, že novostavbu upraví. Vyčlenilo víc než milion korun z rozpočtu a zadalo architektům zpracovat projekt přestavby. Na domu pak postupně přibyla třeba lehká zeď, stříšky a žaluzie. Ty měly bránit sněhu a dešti, aby padal do chodeb.

„Uvidíme, jak se ty žaluzie osvědčí. Připadá mi, že jako sněhová zábrana jsou umístěny až příliš daleko od sebe,“ hodnotila létě roku 2009 nájemnice Hana Burešová.

Kdo pomůže?

Od loňské zimy ví, že žaluzie chodby před sněhem neochrání. „Budu muset kvůli špatným úpravám domu, v němž žijeme, znovu absolvovat kolotoč jednání s úředníky?“ ptá se rozladěně Hana Burešová.

Architekt Zdeněk Beran, který úpravy pavlačového domu navrhnut, prohlásil: „Od investora úprav, městského úřadu, nemám o domě žádné informace, nemohu se tudíž k záležitosti nijak vyjadřovat.“