Koupit si léky nebo poslat balík? Místo půlhodinky dobré dvě hodiny. Nejbližší větší obec jsou Slatinice, které ale patří na rozdíl od Slatinek už do Olomoucka.

"Všechno důležité máme ve Slatinicích. Poštu, doktora, lékárnu a dokonce i směrovací číslo naší obce," komentuje Monika Prokopová, starostka Slatinek s tím, že úplně odříznutí nejsou, ale místo zanedbatelného kilometru a půl musí místní občané jezdit do několikanásobně vzdálenějšího Prostějova.

"Místo do Slatinic nebo Lutína, bychom z logiky vládních nařízení měli jezdit do Prostějova," dodává Prokopová.

Kosíř mají sami pro sebe

V katastru Slatinek se nachází Velký Kosíř i s rozhlednou a kdysi rozsáhlé lesní hvozdy. Slatinkovští tak mohou křižovat Hanácké Mont Blanc od nevidím do nevidím a místo obvyklých zástupů turistů potkají nanejvýš lišky a další lesní zvěř.

"Jsme prostě ta miniaturní "vsuvka" do okresu Olomouc. Alespoň se teda máme kde procházet," s úsměvem glosuje starostka.

Obec tiskne povolení

"Lidé, kteří nemají doma tiskárnu, si k nám na úřad mohou přijít pro formulář nutný k opuštění okresu. Aby si mohli vyřídit ve Slatinicích či Lutíně co potřebují. Myslím, že to tři týdny určitě vydržíme, jsou obce, které na tom jsou hůře," uzavírá Monika Prokopová.