„Petici proti rozšiřování likvidace odpadů ve městě podepsalo zatím více než pět set lidí,“ tvrdí Jiří Zatloukal z Němčic nad Hanou, člen petičního výboru. Podpisy chce spolu s kolegy sbírat ještě tento týden.

„Pokud se nám podaří získat sedm set jmen, pak půjde o obrovský úspěch. Vždyť Němčice mají zhruba šestnáct set voličů a k volbám z nich chodí polovina,“ vyjádřil se Jiří Zatloukal.

Některým lidem se nelíbí, že firma Onivon z Hradce Králové chce ve svém areálu, kde dříve bývaly Stavební stroje, postavit spolu s německým investorem fabriku na využívání tuků z odpadních vod.

„Chceme v Němčicích vybudovat závod na výrobu čistého tuku ze znečištěných odpadních vod,“ potvrdil Petr Machač, provozní ředitel Onivonu. Dodal, že podnik začnou stavět ihned poté, co získají všechna potřebná povolení. „V samotném závodě nabídneme pracovní příležitosti třiceti lidem,“ vzkázal ředitel Onivonu.

Bez hluku a zápachu?

Obyvatele Němčic ubezpečil, že se po zprovoznění firmy nemusejí obávat hluku ani pachu.

„Fungování závodu působí navenek jen minimální hluk. Uzavřená přeprava vstupní suroviny, chráněné výrobní prostory s odsáváním vzduchu přes speciální biologické filtry pak spolu se specifickým provozním řádem nedovolí, aby bylo okolí obtěžované zápachem,“ řekl Machač.

Moderní technologie z doposud nevyužívaných a obtížně odstranitelných odpadů produkovaných například jídelnami, kuchyněmi a potravinářskými závody vyrobí surovinu pro mazivo a paliva. Ta se dá využít třeba v automobilovém průmyslu. Ani vedlejší produkty z výroby neskončí na skládce. „Zužitkují se jako surovina pro bioplynové stanice či palivo pro cementárny,“ přiblížil Petr Machač.

Zastupitelé dali projektu zelenou

V německém Dorstenu už moderní fabrika na výrobu maziv z odpadních vod funguje. „Představitelům Němčic nad Hanou jsme umožnili návštěvu a prohlídku tohoto závodu i diskusi s členy samosprávy Dorstenu. Byl u toho i představitel tamního úřadu pro životní prostředí,“ popsal Machač.

Jaké dojmy si němčická delegace z ciziny v březnu přivezla?

„Nejde o můj osobní názor na ten závod. Záměr investora musíme nejdříve prodiskutovat se všemi zastupiteli a pak vydat stanovisko většiny k této problematice,“ reagoval před nedávnem němčický místostarosta Jan Vrána.

Zastupitelé záležitost probrali a firmě dali zelenou v podobě schválení vedení odpadních vod z plánové fabriky do říčky Hané. „Projekt nyní musí získat stanovisko z pohledu jeho dopadů na životní prostředí,“ vyjádřila se Ivana Dvořáková, starostka Němčic nad Hanou.

Kdo si postaví dům u takové fabriky?

Jiří Zatloukal, člen petičního výboru snažícího se zamezit rozšiřování likvidace odpadů ve městě míní, že projekt Onivonu šechna nezbytná povolení získá.

„Podobné to bylo s naším, dnes už zaniklým cukrovarem. Tehdy také všechna razítka získali, tehdy také slibovali, že ve městě žádný puch nebude. Nakonec si ale lidé museli venku zacpávat nos a doma zavírat okna,“ připomíná.

Tvrdí, že Němčice nemusí kvůli podle jeho slov patnácti pracovním místům v třísměnném provozu, vítat záměr, v rámci něhož do města za rok nákladní automobily přivezou 50 000 tun odpadních vod. „A to z jídelen, rybáren, jatek,“ podotýká Zatloukal s tím, že tyto zdroje odpadu zveřejnil Onivon na středečním představení projektu, který se uskutečnil v němčickém kině.

Poukazuje, že pár set metrů od plánovaného závodu Onivonu je vyhrazená plocha pro výstavbu rodinných domů. „Kdo bude stavět u takové fabriky?“ ptá se. Zároveň zdůrazňuje, že vnímá potřebu nových pracovních míst. „Vykašleme se ale na vození svinčíku do města a věnujme se například strojírenství,“ nabízí.

Lidé a petice

Prostějovský deník se zeptal například Vítězslava Křivánka, majitele němčického nahrávacího studia, zda podepsal petici proti další likvidaci odpadů v obci. „Ani jsem o ní neslyšel,“ reagoval překvapeně.

Petiční arch se nedostal ani do ruky Petra Housy, vlastníka lékárny v Němčicích. „Vůbec o petici nevím,“ řekl.

Prodavač z němčických potravin o petici slyšel. „Nejsem ale místní, nevím tomu hlavu patu,“ nechal se slyšet.

Co odhalí návštěva v Dorstenu?

Němčická starostka Ivana Dvořáková připomněla, že německý investor nabízí lidem možnost prohlédnout si provoz závodu na likvidaci tuků z odpadní vod, který funguje v Dorstenu.

„Na jaře příštího roku bychom se tam chtěli vypravit. Provoz tam začal před necelým půl rokem a my budeme chtít vidět, jak vypadá poté, co se zaběhnul,“ prohlásil člen petičního výboru Jiří Zatloukal. Od výpravy si prý ale mnoho neslibuje.

„Víte, jak to při takových návštěvách chodí,“ krčí rameny. Závod v Německu navíc podle něj stojí několik kilometrů od města a v zeleni. „U nás má být kousek od rodinných domků,“ uzavírá Zatloukal.

Prostějovský deník|Propagujte i svojí stránku