Podle jejich slov lidé nekupovali tyto výrobky pro vnitřní použití ani před prohibicí a ani mimořádné opatření zákazu prodeje destilátů nemělo na jejich prodej vliv.

„Ani v těchto dnech jsme nezaznamenali zvýšený zájem o tyto produkty. Alpu prodáváme jen v malém balení a okenu nemáme vůbec v nabídce," potvrdila Jolana Bradová z prostějovské drogerie DM a dodala, že pro čistící prostředky si chodí lidé jen pro úklidové účely.

„Pro přípravky s alkoholem k nám bezdomovci nechodí a nechodili ani před prohibicí," dodala prodavačka.

Větší poptávku po drogistických výrobcích s obsahem alkoholu nezaznamenal ani obchodní řetězec Albert.

„Za poslední dny se nám nezvýšil prodej těchto výrobků," potvrdila Judita Urbánková, tisková mluvčí společnosti Ahold, která prodejny Albert provozuje.

„Máme však dvojnásobně větší prodej vín," řekla Judita Urbánková. Podle jejích slov však větší odbyt vín nemusí souviset s prohibicí.

„Začali jsme distribuovat nový vinný katalog, takže je možné, že zákazníky přilákal do našich obchodů," vyjádřila se tisková mluvčí.

Lékarenský líh?

Ačkoli prohibiční zákaz platí pro všechny potravinářské výrobky s obsahem alkoholu nad dvacet procent, jistá omezení platí i při nákupu šedesátiprocentního lihu v lékárnách. Lidé ho dostanou jen pětinu.

„Prodáváme líh s patřičným atestem. Dříve jsme mohli prodat dvě stě gramů na osobu, nyní je to pouze čtyřicet," potvrdila Marcela Machálková z lékárny U Černého orla.

„Se začátkem prohibice jsme omezili prodej na pětinu," potvrdila i Lidie Brahová z Lékárny Karlov. „Kupují ho ale jen maminky s dětmi, které jej používají na čištění pupíku. Bezdomovci k nám vůbec nechodí," dodala lékárnice. (ham)