„Domů, kde se v Prostějově slétají holubi, jsou stovky. My bychom, v případě schválení této žádosti, preferovali pouze jeden subjekt,“ argumentoval na posledním zasedání městských zastupitelů starosta Jan Tesař. Ti mu dali za pravdu a žádost smetli ze stolu.

„Zastupitelé neschválilo poskytnutí nenávratné veřejné finanční podpory z rozpočtu města ve výši zhruba pětaosmdesáti tisíc Společenství Moravská 23–28 na revitalizaci panelového domu,“ potvrdila prostějovská mluvčí Jana Gáborová.

Miroslavu Řehulkovi, předsedovi výboru zmíněného společenství, výsledek hlasování nevadí. „Co na to říct. Smetli to, smetli. Síť koupíme za vlastní peníze,“ řekl.

Prostějované si na hnízdy ucpané okapy, pokálené terasy, zničené omítky a střechy, stěžují poměrně často. Tvrdí, že ptáci jsou ve městě přemnožení a mají obavy z chorob, jež mohou přenášet.

Proti holubům i se zbraní v ruce

Někteří si tak už dali na své balkony speciální trny, které ptákům brání usedat, jiní na ně berou dokonce zbraň. „Holuby jsem střílel, bylo jich pár do měsíce. Vždy ale jen ty, které nešlo zaplašit,“ přiznal mladý muž, který odmítl zveřejnit své jméno. Mohl by se totiž vystavit trestnímu stíhání kvůli týrání zvířat.

Střelec tvrdí, že přes odchytové zařízení, které město proti holubům používá, jsou v Prostějově stále početná hejna těchto ptáků.

Dají se vůbec městští holubi spočítat? „Ne. Hejna totiž migrují za potravou. Počet ptáků se tak v průběhu roku výrazně mění,“ reagovala Martina Cetkovská, vedoucí prostějovského odboru životního prostředí.

Popsala, jak radnicí najmutí odborníci holuby ve městě loví.

„Ve speciálních odchytových zařízeních, jež připomínají holubníky, končí každým rokem kolem tří stovek ptáků. Specialisté ale vybírají i holubí snůšky,“ konstatovala. Letos už stálo odchytové zařízení na radnici. V Kravařově ulici a na zámku slouží po i teď. Tento boj proti holubům přijde městskou pokladnu na padesát tisíc korun.