Domovní správa v Prostějově nedovoluje kupcům městských domů zvolit advokáta, který jim vypracuje smlouvu. Omezuje tím jejich práva.

Dohoda s preferovaným právníkem je pouze ústní

Všechny smlouvy totiž zpracovává soukromá kancelář, kterou provozuje místní advokát Zdeněk Klapka. Zakázku podle svých slov získal na základě ústní dohody s vedením Domovní správy Prostějov, která prodej domů organizuje.

Přestože odborníci tvrdí, že postup Domovní správy je v rozporu s legislativou, ta jakékoli pochybení odmítá.

„Doktora Klapku jsme vybrali proto, že naši společnost zastupuje na základě mandátní smlouvy a to již řadu let,“ vysvětil Vladimír Průša, ředitel Domovní správy Prostějov (DS) s tím, že mu připadá přirozené, vybrat si na takovou práci advokáta, s nímž má zkušenosti.

„Jinde než u doktora Klapky si zájemci o bytové domy nemohou nechat sepsat smlouvu,“ reagoval Průša na stížnosti řady nájemníků, kteří by raději vyhledali jiné právníky.

Protože se Klapkova mandátní smlouva nevztahuje na prodej městských bytových domů, zeptal se ho Deník, na základě čeho je v jejich prodeji vlastně angažován.

„Dohodu na sepisování smluv jsem uzavřel s panem Průšou jako statutárním zástupcem Domovní správy Prostějov ústně,“ reagoval Zdeněk Klapka.

„Zájemci o domy jsou svobodní lidé,kteří se mohou sami rozhodnout, koho požádají o sepsání kupní smlouvy.“
L. Lochmanová, právnická fakulta

Ludmila Lochmanová, vedoucí Katedry obchodního a mezinárodního práva z Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci počínání DS kritizuje.

„Zájemci o bytové domy jsou svobodní a svéprávní lidé, kteří se mohou sami rozhodnout, jakého advokáta se žádostí o sepsání smlouvy osloví.

Výběr advokáta je svobodnou volbou

Nemohou být vlastníkem či správcem nemovitosti nuceni k opaku, ať už je s příslušným advokátem uzavřena písemná smlouva nebo ústní dohoda na jakékoliv plnění či služby,“ vyjádřila se.

Poznamenala, že v tomto případě se má jednat o službu hrazenou klientem, nikoli domovní správou.

„Právo volby advokáta musí být ponecháno na zájemci o byt. Domovní správa může advokáta pouze doporučit,“ zdůraznila.

Stejný názor má i prostějovská advokátka Tamara Vránová, která Prostějovský deník na celou záležitost upozornila. Od svých kolegů zná případ, kdy Zdeněk Klapka požadoval po klientovi za vyhotovení kupní smlouvy na městský dům padesát tisíc korun.

„Také za mnou chodí řada klientů. Ptají se, kolik by stál tento úkon u mě,“ zmínila se s tím, že někteří lidé si už stěžovali na postup DS na radnici.

Bude se situací zabývat městská rada?

„O žádných stížnostech ohledně placení kupních smluv zatím nevím,“ konstatoval prostějovský místostarosta Vlastimil Uchytil. Neslíbil ani, že po upozornění Deníkem nechá situaci prověřit.

„Je to věc domovní správy,“ uzavřel.