Javorová alej má ustoupit plánované výstavbě obytného domu.

Dle názoru opozičního zastupitele musí mít město povolení i na přesazení stromů.

„Územní plány neustále zeleň ořezávají a je naše chyba, že si to nehlídáme,“ varuje Navrátil.

Radnice o problému ví a snaží se situaci řešit.

„Vzhledem k předpokladu odborníků, že po přesazení se ujme nízké procento stromů, přistoupilo město k variantě náhradní výsadby. Každopádně možné přesazení ještě znovu projedná Rada města Prostějova,“ uvádí Jana Gáborová, tisková mluvčí radnice, která dodala i stanovisko odboru životního prostředí: „Přesazení dřevin nepodléhá povolení orgánu ochrany přírody. Přesazení je třeba provést šetrným způsobem a ve vhodném období tak, aby nedošlo k poškození nebo ničení dřevin. V takovém případě se nejedná o nedovolený zásah, protože účelem zásahu je zachování dřevin.“

Občané mají smíšený názor. Jedni chtějí podpořit výstavbu a infrastrukturu, druhým vadí laxnost města vůči ubírání zeleně.

Eva Zatloukalová: Jsem z toho zklamaná

Navrátilův postoj sdílí i předsedkyně Českého svazu ochránců přírody v Prostějově Eva Zatloukalová.

„Alej je významný krajinný prvek. Zachycuje prach, zvlhčuje půdu, je důležitá pro živočichy,“ vysvětluje.

„Podporovala jsem město ve spoustě případů, ale tohle mě mrzí. Chápu, že Prostějov se musí rozšiřovat, ale příjezd k domu se dá udělat i jinak. To by ale město muselo víc jednat s majitelem sousedního pozemku. Vždyť jde o pár metrů čtverečních. Radní hledají tu nejsnazší cestu. Jsem z toho zklamaná,“ smutně dodává Zatloukalová.

Javorová alej byla u lesoparku Hloučela vysázena před deseti lety, aby zkrášlila chodníček pro pěší. Výsadby se zúčastnili pedagogové, skauti, zástupci Českého svazu ochránců přírody, Okrašlovacího spolku, Strany zelených a další nadšenci.