Pavel Holík, šéf prostějovských záchranářů, spočítal, že jen o víkendu vyjížděli k patnácti patnácti až dvaceti takovým případům.

„Třeba do ulic Prostějova a Nivy nás přivolali kvůli dvěma případům zlomeniny krčku stehenní kosti. Jde o velmi vážný úraz, který u staršího člověka může ve svých důsledcích způsobit komplikace, jež skončí i smrtí,“ konstatoval.

Obecní chodníky se musí podle „chodníkového zákona“ starat radnice. Požadoval už někdo z poškozených po úřednících náhradu škody?

„Zatím jsme nic takového neřešili,“ konstatoval Radim Carda, vedoucí prostějovského finančního odboru. Květa Olašáková, vedoucí odboru právního a personálního doplnila:

„Zranění lidé by neměli otálet a kontaktovat obec co nejdřív. Pojišťovně musí dodat popis nehody, vyjádření lékaře, předat mohou i fotografii místa nehody. V případě poškození věcí musí doložit doklady o jejich nabytí.“

Sníh by měl z ulic zmizet do středy

Vedení A.S.A. TS Prostějov, jež spravuje městské komunikace, předpokládá, že nejhorší následky kalamity jejich zaměstnanci za pár dnů zlikvidují.

„Pokud zase nezačne sněžit, tak sníh na většině míst odklidíme nejspíš do středy,“ řekl v pondělí dopoledne Tomáš Fajkus, jednatel .A.S.A. TS Prostějov. Zdůraznil, že dělají, co mohou.

„V akci je permanentně třináct mašin a nakladač. Osm našich lidí pak provádí ruční čištění.“

Dalšími silami pak disponuje prostějovská radnice.

„Následky kalamity ručně odklízí osmnáct nezaměstnaných,“ informoval vedoucí prostějovského odboru komunálních služeb Jaroslav Štěpaník.

Běžecká stopa v Tylovce?

Alpan, diskutér na webu Prostějovského deníku, s nadsázkou popsal, jak třeba v Tylově ulici v Prostějově bylo v neděli tolik sněhu, že tam šla vyznačit běžecká stopa.

„Navrhuji, aby městský skůtr projel třeba Tylovkou a vyznačil i tam tratě na běžky, když obyčejní lidi na městem neudržovaných chodnících sebou málem mlátí o zem. Na lyžích by to bylo bezpečnější,“ vyjádřil se.

Doufá, že policisté neudržované ulice nafotí a budou tlačit na to, aby město plnilo, co mu zákon nařizuje.

„V Tylově ulici nemůžeme jednu stranu prohrnout mechanizací, protože tam parkují auta. A ruční odklízení jde velmi pomalu,“vysvětlil Štěpaník s tím, že podobná situace je i v dalších částech města.

Iveta Jurenová, další jednatelka A.S.A. TS Prostějov, upozorňuje, že lidé nemohou očekávat, že hned na druhý den od hustého sněžení budou všechny městské chodníky a silnice uklizené.

„Nemáme na to ani dost lidí, ani techniky,“ uvedla s tím, že vše je otázkou peněz. Prostějovská radnice by totiž za tak rozsáhlé služby muselo platit obrovské sumy.