Do křížku se kolem jejího provozu dostali provozovatelé podniku s obyvateli domu.

V historické budově ze začátku dvacátého století totiž nesídlí jen restaurace ale také se zde nachází hned několik bytů.

A obyvatelky některých z nich nešetří směrem k restauraci stížnostmi.

„Bydlíme přímo nad restaurací a vadí nám hluk. Doufala jsem, že se časem situace uklidní, ale nezměnila se. Neustále slýcháme bouchání a to i po zavírací době. Děti kvůli tomu nespí," řekla pro Deník třeba Romana Kaprálová.

Zkušební doba

"Když má ta restaurace teprve zkušební dobu, měl by se snad její provozovatel snažit. Od majitele už mám i nevhodné sms zprávy, problém hluku jsem už řešila i s primátorkou. O víkendu se tu totiž nedá bydlet," řekla žena za obyvatele domu.

Poukázala tak na skutečnost, že město coby vlastník budovy nyní teprve zkouší, jak soužití restaurace a obyvatel bytů bude fungovat.

Restauraci tak teoreticky hrozí, že by mohly přijít postihy, případně také výpověď z nájmu.

Proti nařčení ze strany Romany Kaprálové se ale provozní Marcel Pilka brání.

„Hluk by měla vyřešit Domovní správa, odhlučnění jsme chtěli vyřešit. A otevírací dobu dodržujeme, ke konci pak není ani randál, nikdo s ničím nebouchá,“ odmítá Pilka.

Primátorka: Zatím to není v pořádku

Romanu Kaprálovou ani další obyvatele však zatím nepřesvědčil. A obrátili se tak na vedení města, konkrétně na primátorku Alenu Raškovou.

„Jsou ve zkušebním provozu a zatím to fungování není v pořádku. Můžeme po skončení nařídit, aby majitel plnil podmínky provozu,“ uvedla primátorka s tím, že konec zkušební doby by měl být ještě v dubnu.

Na první ženu ve městě se obrátilo hned několik obyvatel domu.

"Bojím se, že se nedomluvíme. Aspoň tak na mě působí jednání majitele. Stěhovat se ale rozhodně nehodláme," dodala dále.

Odhlučnění památkáři nepovolí

Restaurace známá i pod zkratkou PUOR nyní bude čekat na to, zda se povede odhlučnění.

S tím by však mohl být podle hygieničky Zuzany Bartošové problém.

„Nikdy dříve v budově restaurace nebyla, navíc se jedná o památku. Odhlučnění stropů tak památkáři nepovolí. Provozovatelé pak byli také upozornění na dodržování otevírací doby,“ řekla.

Nejedná se podle jejích slov o jediný podnik v Prostějově, kde jsou podobné problémy.

„Setkáváme se s nimi na okresní hygienické stanici často,“ podotkla.