Svého zástupce vyslalo na setkání i olomoucké hejtmanství, podle informací redakce na místo dorazil náměstek hejtmana Milan Klimeš.

Podle slov Šimka situaci obyvatel Prostějovska a Vyškovska bydlící v blízkosti vojenského prostoru chápe.

„Dnes jsem si vyslechl, jaká konkrétní omezení to těmto lidem přináší. Vím také, že se problémem aktivně zabývá ministerstvo obrany, které je v kontaktu se starosty obcí i členy petičního výboru. Já osobně se také v nejbližších týdnech sejdu se zástupci ministerstva. A z dlouhodobějšího hlediska by pomocí občanům z pohledu působnosti krajské samosprávy mohl být například návrh legislativní iniciativy týkající se zvýhodnění rozpočtového určení daní pro obce, na které má změna zákona negativní dopad," vyjádřil se skrze svou mluvčí ke schůzce hejtman.

Setkání inicioval mezi jinými také autor petice, která odmítá nynější omezené možnosti vstupu do prostoru, Milan Pernica.

Ten postupně sehnal přes tři tisíce lidí, kteří přes jeho petici dali najevo nesouhlas s tím, že došlo ke zrušení povolenek a lidé mají přístupnou jen menší část újezdu a to pouze tři dny v týdnu.

„Z pondělka mám rozporuplné dojmy. Přišlo mi, že postoj jihomoravského hejtmana byl vlažný. Uvidíme, co se bude dít dál," uvedl Milan Pernica.

Ten má společně se starosty dotčených obcí v plánu na únor setkání s představiteli armády. Na pondělním jednání její zástupci přítomní nebyli.

Turistika není důvod ke vstupu

Plukovní Jan Šulc z generálního štábu se však už dříve vyjádřil v tom smyslu, že návrat k původnímu režimu není možný.

„Takzvané volnočasové aktivity, jako je sběr lesních plodin pro vlastní potřebu nebo turistika, nejsou důvodem, pro který lze vydat v souladu se zákonem povolení ke vstupu. Návrat k režimu, který byl do roku 2015, by proto byl v rozporu se zákonem," uvedl pro Deník.

S tímto výkladem však Milan Pernica nesouhlasí a podle svých slov se v případě potřeby obrátí na nejvyšší ústavní činitele země.