„Nabízíme sedmnáct pozemků. Prodejní cenu jsme určili na tři sta padesát korun za metr čtvereční, přičemž cena nákladová vyšla osm set korun,“ informovala starostka Želče Bronislava Augustinová. Dodala, že o sedm parcel se již hlásí vážní zájemci, další dva koupi zvažují.

V Želči nabízí v okolí nejnižší cenu

„Věřím, že prodáme i zbytek pozemků,“ poznamenala starostka.

Dívala se prý totiž na nabídku stavebních pozemků po okolních obcích a zjistila, že Želeč je nabízí za tu nejnižší cenu.

„Vím, že v nedalekých Drysicích chtějí za metr čtyři sta padesát korun, ve Vincencově ještě o sto korun víc,“ zmínila se Augustinová.

Co vede obce k tomu, že pozemky dotují?

„Chceme si v obci udržet mladé lidi a naplnit školku. Vesnice by se neměla vylidňovat,“ konstatovala.

V Určicích by znova do toho nešli

Prodej parcel pod cenou zkusili před pár roky i v Určicích.

„Už bych do toho znova nešel,“ tvrdí dnes určický starosta Vlastimil Konšel. Popisuje, na jak dlouho se kvůli tomu museli zadlužit.

„Teď je krize a obecní pokladna se plní čím dál méně. Něco takového bychom už neufinancovali,“ ře­kl.

V Olšanech se pracuje na nabídcepětadvaceti pozemků

V Olšanech u Prostějova připravují nabídku pětadvaceti stavebních pozemků, které jsou ve vlastnictví obce. Že by jejich prodej dotovali z obecního rozpočtu, neuvažují.

„Máme o ně čtyřicet zájemců. Cena tak nepůjde pod osm set korun za metr čtvereční,“ sdělil starosta obce Milan Kubíček. Starosta Olšan u Prostějova tvrdí, že parcely mohou pod cenou prodávat jen tam, kde o ně není velký zájem.

„Kdybychom to zkusili my, tak by se jistě ozvali neúspěšní zájemci o ně a ptali by se, proč se nedostalo právě na ně. Těžko bychom to obhajovali třeba před soudem,“ informoval starosta obce Milan Kubíček.

V Čechách pod Kosířem plánují padesát nových stavebních parcel

V územním plánu Čech pod Kosířem počítají s padesáti novými stavebními parcelami.

„Projekt zasíťování této orné půdy jsme zatím odložili. Je krize, na tak velký podnik peníze zkrátka neseženeme,“ přiznal starosta obce Zdeněk Mader.

Řada obcí v prostějovském regionu teď připravuje, nebo již má nové územní plány. Všechny počítají s novými plochami pro bydlení. Starostové se však většinou shodují, že v době krize a před volbami do obecních zastupitelstev, které se uskuteční příští rok na podzim, se do žádných velkých akcí pouštět nebudou.