Ceny pohonných hmot na Prostějovsku zatím stále klesají. Od začátku července zlevnila nafta o korunu a natural 95 dokonce o necelé dvě koruny.

Zatímco litr nafty stojí podle údajů společnosti CCS v průměru 25,90, stejné množství naturalu je o dvě koruny dražší. Ceny obou surovin kopírují celorepublikový průměr.

Nejlevnější benzin i naftu nabízí prostějovské Tesco. Za litr naturalu řidiči zaplatí necelých sedmadvacet korun, diesel je o dvě a čtvrt koruny levnější.

Za podobné ceny se dá natankovat i v Protivanově. Naopak zbylé prostějovské čerpací stanice prodávají zhruba o dvě koruny dráž na litr.

V Prostějově tankuje vždy plnou nádrž

„S cenou benzinu jsem spokojená, doufám, že to tak ještě dlouho zůstane. Třikrát do měsíce jezdím do Prahy, kde je cena o dvě koruny vyšší. Proto v Prostějově vždy natankuji plnou nádrž,“ uvedla Denisa Marková, která včera tankovala u OMV v Plumlovské ulici.

Většina pump v Prostějově a okolí v posledních týdnech zlevňuje.

„Za posledních čtrnáct dní jsme snížili ceny o zhruba padesát haléřů. Nedokážeme však odhadnout, jakým směrem se budou ceny vyvíjet,“ shodly se pracovnice na pobočce Benziny v Prostějově Vrahovicích.

Souhlasila s nimi i Zuzana Kroupová z čerpací stanice Shell na Petrském náměstí v Prostějově.

OMV a EuroOil drží stálé ceny

Zhruba stejné ceny udržují prodejci OMV a EuroOil.

„Ceny se za poslední měsíc ustálily. V nejbližších týdnech by měly zůstat přibližně stejné.

Nepředpokládáme, že by přesáhly hranici třiceti korun,“ vyjádřil se Ladislav Hanák z EuroOilu v Brněnské ulici v Prostějově.

Zdražit se naopak rozhodli v čerpací stanici Vena Trade v Protivanově.

„Od pondělí jsme zvýšili ceny o třicet haléřů za litr. Očekáváme, že se ceny příliš měnit nebudou,“ uvedl Josef Koudelka.

Často jde o skokové změny

Podle údajů společnosti CCS jde často o skokové změny. Například zatímco 18. července zdražil natural o čtyřicet haléřů, o den později opět zlevnil o více než padesátník.

„Díky velkoobchodním slevám z minulého a předminulého týdne pro maloobchodního odběratele mohou lidé čerpat levnější benzin. Tyto slevy však pomalu končí a v příštím týdnu půjdou ceny opět nahoru, tím pádem už nehrozí další zlevňování.

Ceny po velkoobchodní slevě se tedy snížily a ještě o několik haléřů sníží v příštím týdnu, ale k dalšímu poklesu už nedojde, ba naopak,“ popsal situaci ekonom olomoucké čerpací stanice Albeva Morava Václav Kresa.

Kdo vůbec v krajích udává cenu paliv?

„Takzvané barevné pumpy, jak jsou označovány velké čerpací stanice Shell a ÖMV, jsou oproti menším soukromým benzinkám hlavními hráči na trhu. Jsou to právě ony, které nastavují ceny,“ vysvětlil Kresa.

„Většinou se domluví skupina podnikatelů nebo jeden řetězec, a ty spustí ceny, které v tom okamžiku začne zbytek stanic kopírovat. V podstatě je tam výrazný propad než se to zastaví, než ten velký hráč zjistí, že už ani on sám na tom nemá takovou marži a postupně se ceny začnou navyšovat. Toto celé se pak zkouší v jiné lokalitě,“ vysvětlil různorodé peněžní částky za paliva v jednotlivých krajích Kresa.

JIŘÍ MOŽNÝ, VERONIKA KOLESÁROVÁ