Hlasujte v anketě pod článkem: Kolik korun hrubého berete?

Zklamaná architektka

Každopádně Prostějovsko je regionem, kde mzdy nepatří zdaleka k nejvyšším.

„Vystudovala jsem architekturu a podařilo se mi tady dokonce sehnat místo v oboru. Jenže mzda je taková, že mám poměrně malý základ, ke kterému se počítají provize za určitý objem zpracovaných zakázek nad stanovený limit. Ten má firma stejný pro celou republiku. A v Prostějově prostě není možné na něj dosáhnout," prozradila mladá projektantka Jana Doláčková.

Obvykle se tedy musí spokojit se základem.

„Vychází mi to tak, že mým něco přes devět tisíc čistého. To u vysokoškoláka technického směru není opravdu mnoho. Nedávno jsem zaskakovala dva měsíce za kolegyni v Olomouci. Tam jsem se dostala nad limit a měla jsem hned o několik tisíc víc," podotkla architektka. Svou práci však opustit nehodlá. Jinou by totiž v regionu zřejmě nesehnala.

Prostějovsko coby malá Asie

Nízká úroveň mezd paradoxně láká do regionu podnikatele.

„Právě teď stěhuji výrobu z Brna do Prostějova, protože tady můžu dát lidem deset tisíc za práci, za níž bych musel dát v Brně nejméně sedmnáct. V Brně nechám jen zákaznické centrum," vyjádřil se majitel podniku, který však rezolutně odmítl zveřejnění svého jména v novinách.

Na Prostějovsko jej přivedla kromě nízkých mezd také dobrá dopravní dostupnost.

„Na Jesenicku by lidé dělali ještě za míň, ale zase by se prodražila doprava," podotkl továrník. S určitou nadsázkou se tedy dá říci, že Prostějovsko se stává jakousi malou Asií.

Kolik bereme?

Jak je to vlastně s průměrnou mzdou na Prostějovsku?

Český statistický úřad tabulky pro jednotlivé okresy nemá.

„Průměrnou mzdu vypočítáváme pro jednotlivá povolání celostátně. V regionech zjišťujeme jen počet zaměstnanců v jednotlivých mzdových pásmech," vysvětlil mluvčí úřadu Tomáš Chrámecký.

Podle statistického členění republiky patří Prostějovsko do regionu Střední Morava. V tomto regionu pracuje celkem téměř sto devadesát tisíc zaměstnanců. Nejvíce z nich, sedmadvacet tisíc, pobírá hrubou mzdu od patnácti do osmnácti tisíc. Dalších šestadvacet tisíc lidí má plat od čtyřiadvaceti do osmadvaceti tisíc. Nejnižší mzdy, pod dvanáct tisíc hrubého, pobírá více než dvaadvacet tisíc zaměstnanců. Platy nad čtyřicet tisíc má naproti tomu necelých jedenáct tisíc lidí.