V šesti celcích bude návštěvníkům představeno to nejdůležitější z historie, současnosti i budoucnosti Výstaviště Flora Olomouc.

Právě letní etapou totiž před šedesáti lety začala éra olomouckého výstavnictví.

Brány budou návštěvníkům otevřeny až do neděle 19. srpna.

Kromě záplavy květin se mohou těšit i na minimalistickou expozici Svatba v květech v pavilonu E, tradiční výstavu Vyznání růžím na galerii pavilonu A či letní zahradnické trhy.

Prostory hlavního výstavního pavilonu se promění v šest desítek „Rozkvetlých let“, které byly pro Floru zásadní.

„Výstava v pavilonu A má svou interaktivitou a moderním přístupem k exponátům vtáhnout návštěvníky do jednotlivých desetiletí Flory.

Například v dekádě nazvané Rozmanitá léta, floristé pomocí kvetoucích jiřin, mečíků a lilií zachytí bohatost sortimentu, který se tady každou sezonu obměňuje,“ prozradila garantka výstavy Marie Doleželová.

Snahou autorů je co nejvíce přiblížit expozici návštěvníkovi, který se v moderních prostorách pavilonu A může volně pohybovat, zastavit se, posedět a být tak součástí celé výstavy. Letní etapou pak vyvrcholí oslavy 60. výročí Výstaviště Flora.

close Návštěvníkům jsou prioritně určeny omezené kapacitní prostory parkoviště v areálu vysokoškolských kolejí u Přírodovědecké a Právnické fakulty Univerzity Palackého, naproti Rozáriu. Největší parkovací plochou pro návštěvníky bude parkoviště u Sokola, ploch info Zdroj: archiv Výstaviště Flora Olomouc zoom_in

Návštěvníkům jsou prioritně určeny omezené kapacitní prostory parkoviště v areálu vysokoškolských kolejí u Přírodovědecké a Právnické fakulty Univerzity Palackého, naproti Rozáriu. Největší parkovací plochou pro návštěvníky bude parkoviště u Sokola, plocha mezi atletickým stadionem a budovou TJ Lokomotiva. Foto: archiv Výstaviště Flora Olomouc

Pavilon B a C Pavilon B bude patřit Svazu školkařů ČR a pavilon C Českému zahrádkářskému svazu, který má kromě jiného pro návštěvníky připravenou naprostou zahradnickou raritu, výstavu aeroponie. Těšit se mohou také na okrasné druhy jehličnanů vhodné do zahrad, přehlídku melounů a pěstitelskou poradnu.

Pavilon E
Pavilon E ozdobí nápaditá expozice svatební floristky, doplněná tematickým programem a fotokoutkem.

Pavilon H Návštěvníci si mohou vyzkoušet práci botaniků v laboratořích či zhlédnout promítání populárně-naučných filmů s floristickou a botanickou tematikou, a to z klasického filmového pásu.

Pavilon G a přilehlá místa výstavních pavilonů Prostory zaplní letní zahradnické trhy s pestrou nabídkou květin, rostlinného materiálu, zahradnických pomůcek a hobby potřeb.

Rarita Součástí expozice v pavilonu A bude i rarita v podobě vzácného jehličnanu Wollemia nobilis, jehož unikátní kousek bude výstavišti Flora propůjčen z botanické zahrady Přírodovědecké fakulty UK v Praze Na Slupi.

Retrovečer Retrovečer v pavilonu A u příležitosti letní etapy a oslav 60. výročí Flory mohou návštěvníci navštívit v pátek 17. srpna od 20 hodin. Nebude chybět večerní prohlídka pavilonu A, komentovaná Jiřím Martinkem, jedním z autorů expozice. Poté bude večer pokračovat talkshow s osobnostmi spjatými s Výstavištěm Flora a koncertem Emila Viklického a Josefa Feča. Vstupné je 150 korun

Doprovodný program Nebude chybět ani bohatý doprovodný program např. díky Iniciativě Zaparkuj UP Olomouc, která připravuje pro volné chvíle odpočinkovou zónou. Na jejich stánku budou zdarma k zapůjčení stolní a deskové hry, sportovní vybavení či deky. Zaparkuj připravuje i netradiční posezení a hřiště na badminton, volejbal či ringo. Doprovodný program čeká všechny zúčastněné i Na Sambě za restaurací Fontána, kde v pátek ve 13 hodin vystoupí písničkář Jan Vančura, v sobotu ve 13 hodin zpěvák Roman Vojtek a nedělní program zpestří Karel Gott Revival.

Historický vlak na letní Floře České dráhy vypraví v rámci letní Flory nejstarší provozuschopnou parní lokomotivu v České republice Kocúr z roku 1898. Návštěvníci se mohou po Olomouci svést na trase Olomouc Hlavní nádraží – Olomouc Řepčín a zpět. Trasa vede i zastávkou Olomouc – Nová ulice, odkud už mají návštěvníci jen pár kroků do Smetanových sadů. Jednosměrné jízdné je 50 korun na osobu, děti 6 – 15 let 30 korun za osobu a děti do 6 let zdarma. Otevřeno bude i železniční muzeum na hlavním nádraží v čase 9 – 16 hodin.

Cestováním vlakem na Floru Už několik let funguje spolupráce s ČD, u kterých mohou cestující na květinovou Floru využít zvýhodněné jízdné Vlak + Flora Olomouc za polovinu ceny z jakéhokoliv místa v ČR. Jízdenku je potřeba nechat označit razítkem ve foyeru pavilonu A pro zpáteční cestu zdarma. 

Sbírkové skleníky a botanická zahrada V rámci letní etapy Flory Olomouc budou v ceně vstupenky zpřístupněny sbírkové skleníky, kde palmový skleník ve Smetanových sadech nabízí návštěvníkům exotickou unikátní výstavu Tajemná Indonésie aneb Nová Guinea – Tamtamy času. Ta bude k vidění v průběhu letní etapy Flory Olomouc a dále pak až do 31. října 2018. K návštěvě láká i rozárium a botanická zahrada Výstaviště Flora Olomouc a botanická zahrada Univerzity Palackého v Olomouci. 

Parkování pro návštěvníky Tržnice nabízí parkování vystavovatelům na základě parkovací karty, zbývající volnou kapacitu pak mohou využít návštěvníci. Těm jsou také prioritně určeny omezené kapacitní prostory parkoviště v areálu vysokoškolských kolejí u Přírodovědecké a Právnické fakulty Univerzity Palackého, naproti Rozáriu. Největší parkovací plochou pro návštěvníky bude parkoviště u Sokola, plocha mezi atletickým stadionem a budovou TJ Lokomotiva. Veškerá parkoviště budou označena viditelnou navigací a dopravními značkami.

Posílené MHD Od čtvrtka 16. do neděle 19. srpna budou nasazeny na všechny kurzy linky č. 7 tříčlánkové nízkopodlažní tramvaje a na linku č. X1/4 spřažené soupravy. Ve čtvrtek 16. a v pátek 17. bude, vzhledem k očekávané zvýšené frekvenci cestujících, vypravena posilová tramvajová souprava, cca v 8 a 9 hodin bude vedena jako posilový spoj na lince č. X1/4 z Hlavního nádraží na zastávku Náměstí Hrdinů (přes Tržnici). Vzhledem k očekávané zvýšené frekvenci cestujících budou od čtvrtka do neděle 19. srpna na všechny kurzy linky X nasazeny kloubové autobusy.

Vstupné V rámci letní etapy Flory Olomouc budou v ceně vstupenky zpřístupněny sbírkové skleníky, i rozárium a botanická zahrada Výstaviště Flora Olomouc a botanická zahrada Univerzity Palackého v Olomouci. Brány výstaviště budou po dobu výstavy otevřeny vždy od 9 do 18 hodin. Majitelé online vstupenek budou odbaveni přednostně, plnoplátci/dospělí online 120 Kč, na místě 150 korun, rodinné vstupné online vyjde na 250 korun, na místě 300 korun, děti 6 - 15 let 30 korun, studenti/důchodci 80 korun a držitelé průkazů ZTP 60 korun.

Průchodky Smetanovy sady budou po dobu čtyř výstavnických dnů otevřeny návštěvníkům pouze na základě platné vstupenky. Areál bude uzavřen jen po spodní hranici aleje. Pro všechny, kteří potřebují skrze park přece jen projít je opět připraven systém průchodek fungující na principu vratné kauce. Průchodku s časovým omezením 15 minut, tolerujeme mírné překročení limitu, si procházející návštěvník zakoupí na všech deseti pokladnách v plné výši vstupného, tedy za 150 korun. Tyto peníze mu pak budou proti platné průchodce vráceny. Park je průchozí na základě průchodek od 7 do 18 hodin a od 18 hodin pak bez omezení.