„Nedaří se mi žádnou dobrou brigádu sehnat, v dnešní době je to umění," řekla studentka Petra Kočková.

O tom, jaký je problém práci na léto najít, ví své i Nikola Řehůlková z Prostějova.

„Brigádu sháním už nějakou dobu, ale zatím neúspěšně. Všechno už je přebrané. Kamkoliv příjdu, už někoho mají nebo neberou vůbec," postěžovala si studentka.

„Jako asi každému mladému člověku se pár korun navíc hodí. Je škoda, že ty možnosti nejsou," dodala Nikola Řehůlková.

Přes personální agenturu možnosti jsou

Pomoc studentům, kteří nesehnali práci, nabízí personální agentury. U těch je možné se ještě zaregistrovat. Agentura pak vybírá vhodné uchazeče podle požadavků jednotlivých firem.

„Stále nabízíme širokou škálu pracovních odvětví, od pomocných prací po manipulanty či expediční pracovníky. Samozřejmě záleží na schopnostech uchazeče. Je možné obsadit nejen ty „nízké" pozice, ale i ty, které jsou náročnější a tím pádem i lépe placené," uvedla Eva Vachová, vedoucí prostějovské agentury, která zaměstnává sto padesát lidí.

Brigáda v Kauflandu a na traktoru

Největší příležitost získat brigádu je každoročně v supermarketech. Výjimkou není ani letošní rok.

„Brigádníkům nabízíme práci jako obsluhování na pokladně nebo doplňování zboží," řekla zaměstnankyně prostějovské pobočky Kauflandu. Za hodinu si studenti přijdou na sedmdesát korun.

Pár posledních volných míst mají i prostějovští zemědělci.

„Pro studenty by se u nás ještě našly nějaké drobnější pomocné a úklidové práce. K traktoru bychom pustili jen ty zkušené s patřičným řidičským oprávněním," řekl Josef Jančík z Agro Rozstání.

IVETA VALENTOVÁ, ANETA PROCHÁZKOVÁ