„Protože jsme chtěli dostat do svého majetku půdu pod prostějovskou hasičskou zbrojnicí ve Wolkerově ulici, dohodli jsme se s městem na její výměně za letiště,“ sdělil Jiří Horáček, ředitel Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje, který letiště ve Stichovicích spravuje.

A proč se plochy, odkud odlétají a přistávají letadla, hasiči vzdávají? „Letiště jsme si drželi pro letecká hašení. Ukázalo se však, že tankovat vodu do letadel můžeme i jinde,“ vysvětlil Horáček.

V čem je směna výhodná pro město, objasnil prostějovský místostarosta Vlastimil Uchytil. „Ač jsme vlastníky pozemků pod zbrojnicí, užívat je nemůžeme. Zmíněný obchod nám přinese zhruba dvanáct hektarů pozemků,“ konstatoval.

K vlastní směně však podle všeho nedojde nijak brzy. „Jde o složitý proces, musíme čekat na doložku ministerstva financí,“ prohlásil Miroslav Grepl, šéf odboru správy majetku města Prostějova.

Letiště už řadu let užívají dva letecké kluby. Tíží je nějak budoucí změna majitele? „Nemáme obavy, že by se nás nějak dotkla. Minimálně po dobu patnácti roků,“ shodli se Evžen Vala s Václavem Rozehnalem, šéf Deltaklubu se statutárním zástupcem Aeroklubu Prostějov – Stichovice.

Jejich zmínku o patnáctileté lhůtě objasnil prostějovský místostarosta Vlastimil Uchytil. „Stichovické letiště nesmí být po převodu z majetku státu do vlastnictví města komerčně užíváno právě po tuto zmíněnou dobu,“ informoval.

Vzduchoplavci v této souvislosti tvrdí, že plochu komerčně neužívají, ale pouze o ni pečují. Popisují, jak náročné je ji sekat, srovnávat a válcovat. „Pořádáme tu akce pro děti, chodí sem se svými stroji modeláři, pořád se něco děje. V činnosti nás finančně podporuje i samotné město, jde o desetitisíce korun ročně,“ zmínil se Evžen Vala z Deltaklubu.

Jaké má prostějovská radnice s asi dvanácti hektary půdy stichovického letiště po patnácti letech plány? „O tom já už rozhodovat nebudu. Věřím ale, že budoucí zastupitelé budou umět plochu využít,“ reagoval Vlastimil Uchytil.

Činovníci Deltaklubu Stichovice i Aeroklubu Prostějov – Stichovice věří, že skoro devadesátiletá tradice letectví v Prostějově bude zachována. „Desítky zrušených letišť po celé republice v posledních letech jsou trpkým mementem. Letiště se totiž velmi lehce zruší, ale velmi těžce buduje. Rovné luft!“ vzkazují aviatici Vala s Rozehnalem.

Historie letiště

Letiště ve Stichovicích je v provozu od roku 1937. Vzlétali odtud muži, kteří pak za druhé světové války bojovali v RAF. Němci za okupace začali letiště rozšiřovat a budovat zde nové objekty. Některé z nich stojí a slouží dodnes v areálu nynější firmy Forte a.s.

Další letecký a hlavně školící provoz pak na letišti započal v roce 1946 a jen do roku1950 zde bylo vyškoleno přes 400 pilotů. Jistou pikantérií komunistického režimu byl zdejší výcvik Indonézanů, který skončil v roce 1960. Pak následovalo období, kdy vlastní letištní plocha sloužila pouze jako záložní, areál letiště byl přebudován na Vojenský opravárenský závod.

Průmyslovému využití slouží areál dosud. Od devadesátých let má vzletová a přistávací dráha statut neveřejného civilního letiště. Není bez zajímavosti, že ještě před deseti lety na ploše žili vzácní sysli. Podle tvrzení vzduchoplavců však už zmizeli.