„Podívejte toto nám přišlo do schránky. Město bude provádět kontrolu úniku tepla. Co já vím, jestli to máme, nebo nemáme mít. Hlavně si myslím, že na to není počasí ani teploty jaké na to musí být," ukázal ve středu redakci Vít Opluštil leták s upozorněním na kontrolu.

Stejně jako on si i další stovky obyvatel města myslely, že jde o akci města. To razantně odmítá jakoukoliv spojitost.

„Od úterního odpoledne a po celou středu jsme zaznamenali desítky telefonátů, zda akci organizuje město a zda o ní ví. Jednoznačně říkáme, že jde o akci soukromé firmy a město Prostějov v ní žádným způsobem nefiguruje," nechala se slyšet mluvčí prostějovského magistrátu Jana Gáborová.

Proč teď?

Lidé začali také upozorňovat na to, že na měření termovizní nejsou vhodné klimatické podmínky. To, že by se měření úniku tepla mělo provádět například v době, kdy je venku mráz a v bytech se topí potvrdila i energetička měs­ta.

„Vždy musí být před a při měření termokamerou dostatečný rozdíl teplot vzduchu mezi interiérem a exteriérem. Nejméně 10 hodin před měřením termovizí by měl být rozdíl teploty mezi interiérem a exteriérem minimálně 10 stupňů Celsia a doporučuje se alespoň 15 stupňů Celsia," informovala energetička města Kateřina Vosičková.

„Byť se v posledních dnech ochladilo, nedomnívám se, že měření úniku tepla termovizí by bylo pro majitele budov již při těchto teplotách jednoznačné," dodala energetička.

Leták - kontrola úniku tepla

Prostějovany v úterý překvapil leták s oznámením o úniku tepla. Stojí za ním soukromá firma, nikoliv město, jak si mnoho z nich myslelo. Foto: archiv Magistrát města Prostějov

Reakce firmy

Změřit úniky tepla se v Prostějově rozhodla brněnská firma NanoTrend. Ta již usoudila, že pro měření právě není ideální počasí a tak objednává klienty na podzim.

„Z důvodu proměnlivosti počasí, už to měření objednáváme až na podzim, kdy jedno okno vyjde na sto korun. I na podzim budeme měření provádět za stejnou cenu a s garantovaným výsledkem. Měříme vždy v noci a časných ranních hodinách. Pokud se prokáže, že k úniku tepla dochází, domlouváme se na celkové analýze," informoval v pátek Josef Němeček, lokální asistent NanoTrendu.

Kromě nabídky kontroly úniku tepla termovizí, upozorňuje leták na to, že se taková kontrola například hodí k vyřízení průkazu energetické náročnosti budovy. Ten musí mít podle zákona platného od 1. ledna 2013 třeba majitel novostavby s plochou větší než 50 m2, ne však každý majitel budovy!

„Co se týče průkazu energetické náročnosti, doporučuji nejdříve se podívat na některou důvěryhodnou webovou stránku, zda se vaší nemovitosti tato povinnost skutečně týká," doporučila energetička Kateřina Vosičková s tím, že jednou z vhodných je internetová stránka www.pravnilinka.cz.

Kdo by si například měl vyřídit průkaz energetické náročnosti?

– při výstavbě nových budov, nebo při větších změnách dokončených budov
– u budovy užívané orgánem veřejné moci od 1. července 2013 s celkovou energeticky vztažnou plochou větší než 500 m2 a od 1. července 2015 s celkovou energeticky vztažnou plochou větší než 250 m2.
– – pro užívané bytové domy nebo administrativní budovy s celkovou energeticky vztažnou plochou větší než 1 500 m2 do 1. ledna 2015, s celkovou energeticky vztažnou plochou větší než 1000 m2 do 1. ledna 2017 a celkovou energeticky vztažnou plochou menší než 1000 m2 do 1. ledna 2019.
Více na www.pravnilinka.cz.