Hlavní slavnostní galavečer proběhne v městském divadle v pátek s magickým datem – 11. 11. 2011. Na pódiu nebude chybět Karel Gott, který zazpívá letošní wimbledonské vítězce Petře Kvitové, ale i dalším tenisovým hvězdám, jejichž jména zůstanou navždy spojena s prostějovským oddílem.

„Bude to výjimečný tenisový ples,“ slibuje Miroslav Černošek, muž, který z Prostějova udělal hlavní město českého tenisu, kde v posledních sezonách působí i jeden z nejlepších tenisových klubů na světě.

Ukazuje to především fakt, že jeho největší hvězdy figurují v elitních desítkách světových žebříčků – Tomáš Berdych je šestý mezi muži, Petra Kvitová, toho času čtvrtá v pořadí WTA, má velkou šanci, že v pondělí bude poprvé v životě třetí nejlepší tenistkou planety.

Získají český grandslam?

Na domácí půdě je pak TK Agrofert Prostějov suverénní absolutně.

„Je to takové symbolické, že právě během našeho výročí můžeme získat český „grandslam“, tedy vyhrát domácí tituly ve všech kategoriích družstev. Oslavy by byly o to příjemnější,“ říká Černošek s tím, že naděje prostějovského tenisu kralovali v kategoriích minitenisu, babytenisu, mladších žáků, starších žáků i dorostenců. Posledním krokem bude obhájit extraligový titul v družstvech dospělých.

„Podle jednoho vyprávění to dost znepokojuje i prezidenta České republiky a čerstvého prezidenta I. ČLTK Praha Václava Klause,“ naráží Černošek s úsměvem na slábnoucí konkurenci nejstaršího oddílu v Čechách, který v červenci do svých řad získal významnou funkcionářskou posilu.

Začátky úspěchů

Na tiskové konferenci k 111. výročí Miroslav Černošek zároveň zdůraznil, že prostějovský oddíl musel pod jeho vedením projít dlouhým vývojem.

„Vše to začalo, když se na začátku devadesátých let podařilo přivést do klubu talentovaného Michala Tabaru a jednoho z nejlepších českých dorostenců Jiřího Nováka,“ vzpomínal český sportovně-marketingový magnát na nejranější období po svém zvolení předsedou klubu v roce 1990. V té době nebyl Prostějov v tenisovém povědomí ničím výjimečný, dospělí hráli „pouze“ krajský přebor, ale díky zmíněným posilám se začal prosazovat v mládežnických kategoriích a Černošek vycítil, že má šanci prorazit ještě daleko výše.

„Nastal zlom, chtěli jsme se stát nejlepším klubem u nás,“ usmívá se u vyprávění, jak do areálu za velodromem v roce 1991 poprvé dorazila skutečně velká jména světového tenisu.

„Podařilo se nám získat 8. hráče světa Karla Nováčka, který za nás šel hrát druhou ligu, tedy třetí nejvyšší soutěž, to bylo opravdu něco neuvěřitelného,“ pokračuje Černošek, který následně do Prostějova zlákal i vycházející hvězdu Martinu Hingisovou, Janu Novotnou nebo současnou ředitelku tenisových projektů TK Plus Petru Píchalovou-Langrovou.

Pochvala Černoškovi a další aktivity

„Je pro mě velkou ctí, že se můžu těchto oslav účastnit. Největší dík ale patří panu Černoškovi, bez něhož by žádné úspěchy nebyly. Nebyl by tady ani moderní areál, ani naše špičkové zázemí,“ vyzdvihla Píchalová-Langrová zásluhy šéfa agentury TK Plus, jehož úspěchy v tenisu vybídly k dalším sportovním aktivitám. Díky nim si mohou čeští fanoušci dopřát například zápasů hokejové NHL v Praze či atletických hvězd na Zlaté tretře v Ostravě.

Novákovo vyznání

„Do Prostějova jsem přišel v roce 1992 a abych pravdu řekl, tak jsem o zdejším tenise nic nevěděl. Jediné, co mě s Prostějovem spojovalo, bylo to, že jsem tady měl babičku a můj otec odtud pocházel. V té době jsem měl nabídky i odjinud, například z Přerova, ale vybral jsem si Prostějov. Snad proto, že jsem tušil, že tento klub čeká skvělá budoucnost. Vsadil jsem na risk a vyplatilo se to. Takový tenisový vývoj, jaký se udál tady v Prostějově, nemá ve světě obdoby,“ přidal se bývalý pátý hráč světa Jiří Novák, který nyní v oddílu působí jako trenér. (mad)