V lese je pořád co dělat.

"Současná situace se zatím nijak extrémně lesních prací nedotýká. Práce je tu dost, navíc lidé dělají v malých skupinkách, takže se neporušuje nařízení vlády. Navíc nám přeje počasí, které je příhodné pro vyklízení lesa," říká Radomil Holík, který denně pracuje v lese mezi Alojzovem a Křenůvkami a dodává k možné hrozbě nákazy: "Myslím, že se bát opravdu nemusíme. Tady v lese jsme od sebe několik metrů daleko."

Omezení musejí snášet těžaři.

"Jelikož se zastavily pily, tak není kam ze skládek odvážet kulatinu. Není pro koho těžit," říká lesník Holík a pokračuje: "Já momentálně servisuji. Normálně jezdím na na vyvážecím stroji, který čistí les od klestu. Protože je ale porouchaný, tak se věnuji náhradní činnosti, kterou je úklid lesa po těžbě."

Kůrovec zaútočil i na staleté borovice

V alojzovském lese je po nedávné těžbě opravdu co uklízet.

"Je to tu po zásahu z nahodilé těžby. Byly tu sto dvacet let staré borovice, které byly napadené kůrovcem. Ty se vytěžily těžkou technikou, po níž zůstaly zlomce, větve a další nepořádek. Ten je potřeba uklidit," popisuje pracovní činnost Radomil Holík.

"Takto vymýcená místa se musí vyčistit, aby se mohly dosadit novými stromky. Mladé stromky se pak musí opatrovat, aby nezarůstaly trávou. Dělá se to křovinořezy, a těm by větve vadily," doplnil Holík.

Lesáky v současnosti trápí nedostatek lidí.

"Tím jak se uzavřely hranice, jsme přišli o levnou pracovní sílu. Některé lesní společnosti tak podobné činnosti musely pozastavit," uzavírá Radomil Holík.