Od Nového roku připlácejí nemocní v lékárnách k běžným doplatkům za léky takzvaný regulační poplatek. Ten činí třicet korun za každou položku na receptu.

Počet lidí, kteří teď berou léky na recept a těch, kteří si koupí volně prodejné medikamenty, je podle prostějovských lékárníků nesrovnatelný. „Mnohem více lidí nyní kupuje volně prodejné léky. Na recept jich berou minimálně,“ sdělila prostějovská lékárnice Jana Kašparová.

Vliv na to má kromě doplatků také povánoční období. „Někteří lékaři teď mají volno, a proto si lidé kupují léky proti nachlazení sami. Jaký konkrétně budou mít doplatky vliv, budeme vědět na konci měsíce,“ uvedla Kašparová.

Podle prostějovské lékárnice Petry Janečkové si lidé nakoupili většinu léků na recept na konci roku. „Zásoby si udělali hlavně důchodci. Teď k nám převážně chodí ti ,kteří nenakupují na recept. Mnoho z nich si rozmyslí, zda si nechá předepsat lék, který je volně k prodeji za pětašedesát korun, nebo zajde k lékaři a nechá si jej předepsat. Vyšlo by ho to totiž pouze o málo levněji. Třicet korun by zaplatil u lékaře a dalších třicet v lékárně,“ vysvětlila Janečková.

„Dřív jsem si nechávala psát Paralen a Ibalgin od své praktické lékařky. Normálně tyto léky stojí dvacet a čtyřicet korun, s předpisem mě přišly na pět korun. Dnes jsem si je ale koupila sama. Kdybych šla kvůli tomu k lékařce a nechala bych si napsat recept, přišly by mě tyto léky na devadesát, místo šedesáti korun,“ řekla Markéta Kopčilová, která nakupovala v lékárně v centru Prostějova.

Prostějovští lékárníci nevybírají poplatky do zvláštních kasiček, jako je tomu u lékařů, ale mají na to speciální program. „S jeho pomocí vybíráme od zákazníků poplatky a tiskneme doklad, ve kterém je přesně uvedeno, kolik dělá doplatek za léky a kolik činí regulační poplatek,“ řekla lékárnice z lékárny U Vlaštovky.