Když si pětatřicetiletá žena z vesnice nedaleko Prostějova vyzvedla před pár dny v lékárně v Čelechovicích na Hané antidepresiva Ixel od firmy Progipharm, nevěřila vlastním očím. Když otevřela krabičku, plato s léky, kde má být vyznačena doba trvanlivosti, bylo poničené a nápis nečitelný. Na krabičce bylo sice uvedeno, že léky mají trvanlivost do konce června, ale neidentifikovatelný údaj na platě ji vzal jistotu. Navíc léky by podle krabičky doužívala přesně v době, kdy u nich vyprší trvanlivost.

„Datum je napsáno jen na krabičce a tak si nemohu být jistá tím, že léky uvnitř nejsou staré. Nejedná se totiž o obyčejný paralen, u kterého by užití po době trvanlivosti nejspíš nevadilo,“ uvedla žena.

Kdo za to může?

„Jsou to léky, které mě mají dostat na nohy a ne zpátky do kolen. U své lékařky si nechám předepsat nový recept,“ prohlásila vystrašená žena.
Podle zástupce okresního sdružení lékárníků a vedoucího lékárny U Černého Orla Jaroslava Servuse, která má v Čelechovicích pobočku, došlo k poškození plata zřejmě už ve výrobní lince. „Firmy léky samozřejmě kontrolují, ale nemohou podchytit úplně všechno. Žádná lékárna by si nedovolila léky jakýmkoliv způsobem poškodit, či zaměnit. Podléháme kontrolám, za takové pochybení by lékárně hrozila milionová pokuta nebo úplné zrušení,“ řekl Servus.
Vyjádření distributora léčiv Ixel, společnosti Phoenix, se nám do uzávěrky vydání novin nepodařilo získat.

Podle Veroniky Petlákové z informačního střediska Státního ústavu pro kontrolu léčiv není možné vydat jednoznačné stanovisko, na čí straně je případná vina za poškození léčiva.

Jak postupovat dál?

„Jeho příjemce má nárok na vrácení a náhradu ve formě nepoškozeného léčiva. Tento nárok čtenářka může uplatnit v lékárně, která původní léčivý přípravek vydala,“ uvedla Petláková. „Lékárník má možnost reklamovat vadný výrobek buď u svého dodavatele, distributora nebo přímo u držitele rozhodnutí o registraci léčivého přípravku Ixel, společnosti Pierre Fabre Medicament,“ informovala s tím, že pokud by poškozená žena nebo jiní lidé měli jakékoliv potíže s vrácením poškozeného medikamentu, mohou se obrátit na Lékárenskou sekci Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Konkrétně na oddělení kontroly léčiv v Olomouci, kam se lze dovolat telefonní číslo 585 413 034. „Státní ústav pro kontrolu léčiv dohlédne na řešení celé situace,“ ujistila Petráková