„Každý den mám plnou čekárnu těch, kteří chtějí napsat léky do zásoby. Je to typická česká vlastnost, jakmile lidé slyší, že se zdražuje benzín, jedou rychle na benzinku a plní kanistry. Stejně je to i s léky. Problém je v tom, že na to budeme doplácet my lékaři. Pokud totiž přečerpáme limity, čekají nás obrovské pokuty, které se mohou pohybovat v řádech desítek tisíc. V nejhorším případě až sto tisíc korun,“ potvrdila prostějovská praktická lékařka Anna Šulcová a dodala, že kvůli tomu hrozí i zavírání některých ordinací.

O odmítání pacientů Šulcová však zatím neuvažuje. „Jsou to moji pacienti, kterým pomáhám a chci jim nějakým způsobem vyhovět. Samozřejmě, že jim nenapíši léky na půl roku dopředu, ale na druhou stranu je nehodlám odbývat,“ poznamenala lékařka.

Část lékařů si naopak dává pozor na to, kolik léků pacientům napíše. „Pokud bychom to nedělali, měli bychom obrovské regulační srážky, které i tak budou v tomto čtvrtletí poměrně vysoké. Snažím se proto s pacienty domluvit na nějakém řešení,“ řekla praktická lékařka Blanka Meluzínová z Prostějova.

Ministerstvo zdravotnictví lékařům radí, aby lidem léky navíc nepředepisovali. „Pokud to lékaři nebudou dělat nemusí mít strach z vysokých sankcí. Navíc předepisovat léky dopředu je nebezpečné. Je třeba předepisovat jen tolik medikamentů, kolik pacient opravdu potřebuje. Lékaři jsou tu od toho, aby léčili, a ne, aby řešili sociální problémy,“ sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Větší poptávku po lécích na předpis zaznamenali i prostějovští lékárníci. „Poslední dobou chodí více starších lidí, kteří mají i několik receptů,“ poznamenaly lékárnice v prostějovské lékárně U Vlaštovky.

Obavy ze zdražování léků a placení předpisů má i čtyřiašedesátiletá Františka Lakomá z Prostějova. „Pravidelně a dlouhodobě beru několik léků na srdce, tlak a chudokrevnost. K paní doktorce chodím skoro každý měsíc. Nedovedu si představit, že bych platila třicet korun za každý recept. Když si to spočítám, měsíčně bych zaplatila o sto padesát až dvě stě korun víc. Pro mě jako důchodkyni je to velká částka,“ přiznala Lakomá.