Lékař při nepříliš obtížné operaci chámovodu operoval místo levé strany pravou. Bude obžalován z těžké újmy na zdraví, za což mu hrozí pět let vězení nebo zákaz činnosti.

„Na základě znaleckých posudků Ústavu soudního lékařství Univerzity Karlovy v Praze a Fakultní nemocnice v Olomouci, které potvrzují, že lékař při výkonu své práce pochybil, jsem se rozhodla podat žalobu,“ sdělila prostějovská státní zástupkyně Eva Khürová.

Matka mrtvého chlapce Jana Vysloužilová s obnovením případu souhlasí. „Celou dobu bojuji o to, aby byl doktor Hruban stíhán. Velice mě překvapilo, když prostějovské státní zastupitelství případ pozastavilo. Takový lékař by měl být potrestán a hlavně by už nikdy neměl operovat. Ať klidně sedí na ambulanci a předepisuje léky proti rýmě,“ vyjádřila se žena. Lékař Tomáš Hruban není podle ní ale jediný, kdo v případu smrti jejího syna pochybil. „Velice špatná byla podle výsledků šetření pooperační péče,“ míní Vysloužilová.

Prostějovská nemocnice není účastníkem trestního řízení a tak se její vedení nemůže ke krokům zastupitelství blíže vyjádřit. „Nesmíme nahlížet do spisů ani do znaleckých posudků. Naší pravomocí a zároveň povinností bylo přijmout taková opatření, aby se podobný případ už nemohl opakovat, a odškodnit rodinu Jana Vysloužila,“ uvedl ředitel nemocnice Ivo Vlach. „Od toho nešťastného okamžiku byl doktor Hruban zbaven některých funkcí, zároveň jsme začali pořizovat záznamy laparoskopických operací,“ dodal.

Tragédie, při níž byl zmařen lidský život, se stala v listopadu 2005. Lékař při operaci chámovodu navíc omylem a nedostatečně podvázal kyčelní žílu, z níž vytékala krev do pánevního dna, což způsobilo selhání chlapcových životních funkcí. Lékař poslal matce zemřelého sto tisíc korun, ale ta je odmítla. Krátce nato prostějovská státní zástupkyně Eva Khürová trestní stíhání na dobu čtyřiadvaceti měsíců podmíněně zastavila. Jana Vysloužilová se proti tomuto rozhodnutí odvolala. Krajské státní zastupitelství poté nařídilo nové vyšetřování.