První pacienti včera v ordinacích prostějovských lékařů zaplatili za ošetření takzvaný regulační poplatek ve výši třiceti korun. Tento obnos budou lidé platit vždy ve chvíli, kdy je lékař vyšetří.

Naopak za předepsání receptu bez předchozí prohlídky lékařem, odběr krve či očkování, které provádí sestra, lidé nebudou platit ani po změnách ve zdravotnictví.

První den vybírání poplatků potvrdil to, čeho se všichni báli. Čekací doby u lékařů se prodloužily. „Přestože máme stvrzenky v elektronické podobě, stráví pacienti v ordinacích více času. Do počítače musím zadat identifikační heslo, doklad vytisknout, orazit a podepsat. Sestra mezitím od pacienta vybere peníze. Tento proces, přestože je velice jednoduchý, může trvat i několik minut. Tím se čekací doba u lékaře samozřejmě protáhne,“ popsala praktická lékařka pro děti a dorost v Konici Anna Látalová.

Pacienti v ordinacích proti poplatkům většinou nic nenamítali. „Zdá se mi, že se s tím smířili. Teprve čas ukáže, jak to všechno bude fungovat. Zatím nevím, co bych dělala, kdyby mi některý z pacientů odmítl zaplatit,“ dodala Látalová.

Plno pacientů měla i přes nově zavedené platby také prostějovská dětská lékařka Stanislava Kvíčalová. „Zatím si zvykám. Lidé mi platí většinou menšími bankovkami, takže nemám ani problémy s vracením,“ řekla lékařka.

Regulační poplatky podle jejího názoru částečně zabrání častému a mnohdy zbytečnému chození k lékaři. „Průměrný Evropan chodí k lékaři tak šestkrát do roka, Češi zhruba jedenáctkrát. Právě to by mělo zavedení poplatků změnit. Zda to bude dobře, ukáže čas,“ poznamenala Kvíčalová.
Regulační poplatky hradí už i pacienti prostějovské nemocnice, a to přímo na ambulancích a na lůžkových odděleních. Vybíral je od nich zdravotnický personál.

„Doba, kterou pacient stráví v ambulanci, se prodlouží. Větší zatížení zdravotnického personálu se samozřejmě budeme snažit minimalizovat využitím elektronických programů, ale musíme přiznat, že zatížení personálu vzroste,“ přiznal Tomáš Želazko, mluvčí společnosti Agel, která provozuje prostějovskou nemocnici.

Přestože pacienti poplatky řádně uhradili, někteří doufají, že ministerstvo zákon změní. „Nechci dělat problémy, a proto jsem poplatek zaplatil. Vůbec se mi to ale nelíbí. Dcerka má často problémy s alergiemi a ekzémy. U lékaře jsme poměrně často. Návštěvy doktorky nás tak přijdou draho,“ podotkl tatínek sedmileté Terezky Jan Košatý z Prostějova.