„Výdej léků na recepty, ze kterého máme největší obrat, klesl za poslední měsíc zhruba o padesát procent. Lidé zkrátka chodí do krajské lékárny, kde na předpisech ušetří až stovky korun,“ řekl šéf okresního sdružení lékárníků Jaroslav Servus, který zároveň vlastní lékárnu u Černého orla v Prostějově.

Zkrachují vesnické lékárny?

Nový systém v proplácení regulačních poplatků krajským zařízením působí existenční problémy především lékárnám na vesnicích.

„Mám zprávy o několika, které jsou na tom opravdu špatně,“ dodal Servus.

Jednou z nich je lékárna v Kostelci na Hané. „Pokud to tahle půjde dál, budeme muset za čtyři, pět měsíců zavřít,“ potvrdil majitel Josef Svoboda.

Dodal, že ve chvíli, kdy zdravotnická zařízení začala vybírat regulační poplatky, klesly tržby v jeho lékárně o pětadvacet procent.

„Od prvního února, co kraj lidem ve svých lékárnách poplatky proplácí, spadly naše zisky o dalších třicet procent, což je naprosto neúnosné. Za chvíli nebudeme mít na nákup léků ani energii. Pryč jsou i veškeré naše rezervy,“ spočítal Svoboda.

On sám je pro vybírání regulačních poplatků. „Tento systém může dobře fungovat v případě, že budeme mít všichni stejné podmínky,“ poznamenal.

Jsou na tom lékárny na Prostějovsku opravdu tak špatně?

„Přišli o část zisků, to je jasné. Mnohé z nich to však ohrozit nemůže. Pořád se tu točí spousty peněz. Chápu, že křičí, mně by se taky nelíbilo, kdybych k výplatě dostala o tisícovku méně, určitě by mě to ale nepoložilo. Podle mého názoru je kolem zbytečný humbuk,“ řekla distributora léčiv z Prostějova.

V novinách si v obavách z reakcí lékárníků, se kterými je denně v kontaktu, nepřála být jmenována.

Kdo s koho

O zákazníky se perou dvě lékárny v Konici. Jedna z nich regulační poplatky lidem odpouští, zatímco ta druhá o klienty přichází.

„Ve chvíli, kdy kraj začal ve svých zařízeních proplácet poplatky, zavedla Nová lékárna, která je pár metrů od té naší, slevu třicet korun za položku na receptu. V praxi to znamená, že lidé regulační poplatky platit nemusí stejně jako v nemocnici. Nám tím ale výrazně klesly zisky,“ postěžovala si majitelka lékárny Konice Ludmila Dvorská.

O tom, že by udělala stejný krok však neuvažuje.

„Je to protizákonné. Obrátila jsem se proto na lékárnickou komoru a dala jsem podnět všeobecné zdravotní pojišťovně. A to přesto, že naděje na postih je bohužel velmi malá. Pojišťovna jim může maximálně uložit pokutu,“ uzavřela Dvorská, které nezbývá než doufat, že vláda poplatky zruší plošně.

Majitelka druhé lékárny situaci ve středu odmítla komentovat.

Ve čtvrtek předají prostějovští lékárníci krajským úředníkům žádosti svých zákazníků o proplacení regulačních poplatků. „Mají na to stejné právo, jako klienti nemocniční lékárny,“ komentoval Servus.

Ten se společně s dalšími kolegy rozhodl tyto dokumenty předat na kraj hromadně. Šance na úspěch je podle Josefa Svobody, jednoho ze členů grémia majitelů lékáren, minimální.

„To víme všichni, ale kdybychom nic neudělali, bylo by to mnohem horší. Teď se tím úředníci musí alespoň zabývat,“ doplnil Svoboda.

Podle náměstka hejtmana Michaela Fischera, který má oblast zdravotnictví nestarosti, na žádosti reagovat nelze.

„Řídíme se usnesením zastupitelstva,“ řekl striktně.