„Dosud jsme je nepodali. Narozdíl od státu se vedení společnosti k situaci postavilo velmi vstřícně, tak zatím nechci předbíhat,“ uvedl lékař nemocnice Petr Konečný, jeden z prostějovských organizátorů výzvy Děkujeme, odcházíme.

Podle něj jde při současných protestech zdejším lékařům hlavně o tři věci. „Je to náprava neutěšeného stavu celoživotního vzdělávání lékařů, pak otázka platů a přesčasových hodin. Se vzděláváním Agel asi nic nenadělá, ale v dalších dvou otázkách se nám vedení společnosti snaží vyjít vstříc. Dostali jsme návrh, o kterém jednáme,“ přiblížil Konečný současný stav v prostějovské nemocnici.

Žádná katastrofa prý nehrozí

I kdyby se však odboráři s vedením společnosti nedohodli, neznamenalo by to zřejmě žádnou katastrofu. Dvaačtyřicet výpovědí je číslo zahrnující všechny tři nemocnice, které Středomoravská nemocniční v regionu má, tedy kromě Prostějova i nemocnice v Přerově a ve Šternberku. Případné výpovědi se tak zřejmě budou týkat jen menší části zaměstnanců prostějovské nemocnice, kde, včetně částečných úvazků pracuje asi sto dvacet lékařů.

„Budeme samozřejmě dělat všechno pro to, abychom se s našimi zaměstnanci dohodli. Vzhledem k tomu, že nejsme státní instituce, tak k tomu máme i jiné možnosti,“ prohlásila optimisticky mluvčí holdingu Agel Hana Szotkowská.

Nejde jen o peníze

Lékařům však při protestech nejde jen o zvýšení platů.

„Lidé ví jen velice málo o tom, jak vlastně české zdravotnictví funguje. Kolik stojí jaký úkon a odkud se práce lékařů financuje. Jde nám o to, aby se o těchhle věcech začalo víc mluvit a aby o nich byli lidé informováni,“ uvedl lékař Karel Trnavský, který se k protestům připojil v brněnské nemocnici U svaté Anny.

Podle informací vedení lékařského odborového klubu podá do konce roku výpovědi většina českých lékařů. Nejhorší situace je na Vysočině, kde se k odchodu rozhodlo osmdesát procent zdravotníků. Na Prostějovsku zatím situace vyhrocená není a zřejmě se ji podaří vyřešit.

Některým pacientům se jednání lékařských odborů nelíbí.

„Chodím s kloubama ke svému doktorovi už roky. Chci proto vědět, jestli bude odcházet nebo ne. Nechápu, proč počty a jména odcházejících lékařů všichni tak tají. Všechno to odneseme my, pacienti, tak snad máme právo alespoň na informace,“ stěžoval si v pondělív lékárně prostějovské nemocnice Jaroslava Jeřábková z Prostějova.