U pěti z šestačtyřiceti pacientů, kteří si minulý týden v rámci bezplatné preventivní kontroly nechali v prostějovské nemocnici vyšetřit pigmentová znaménka, diagnostikovali lékaři podezření na melanom.

Nyní musejí podstoupit další vyšetření na specializovaném pracovišti v olomoucké fakultní nemocnici. Teprve histologie potvrdí, zda jde o zhoubné onemocnění. Tomu se dá předejít pravidelnými návštěvami dermatologa.

„V rámci Evropského dne melanomu si nechalo pigmentová znaménka vyšetřit šestačtyřicet pacientů. U pěti z nich mají lékaři podezření na rakovinu,“ potvrdil Tomáš Želazko, mluvčí společnosti Agel, která má prostějovskou nemocnici v pronájmu.

Podle primářky dermato-venerologického oddělení Marcely Rozkošové nemusejí mít nutně tito pacienti zhoubné onemocnění. Riziko tu však je. Minulý rok lékaři diagnostikovali ve dvou případech maligní melanom, který potvrdilo i histologické vyšetření. U jednoho pacienta se jednalo o nádor v počátečním stadiu, druhá pacientka měla již pokročilé stadium nemoci. Díky této akci jí prostějovští lékaři zachránili život.

„Lidé, kterým zjistíme změny na pigmentových znaménkách, musí projít dalšími vyšetřeními. Samozřejmostí jsou pak u nich pravidelné a mnohem častější kontroly,“ informovala Rozkošová.

Nádorové onemocnění může vzniknout i na zdravé kůži

Dodala, že prohlédnout znaménka by si zvláště v jarních a letních měsících měli nechat také ti, které kožní problémy netrápí. Nádor totiž může podle odborníků vzniknout na zcela zdravé kůži, na které jsou znaménka.

„Při jakékoliv změně tvaru, barvy, velikosti, okrajů nebo vyvýšení by lidé měli okamžitě navštívit lékaře, a to kdykoliv během roku. Návštěvu u odborníka by neměli odkládat,“ upozornila primářka.

Přestože melanom, jehož charakteristickým rysem je silná pigmentace, lidé většinou nepřehlédnou, jsou místa, kam si sami nevidí. Jiné nádorové formy pak nejsou tak typické a laik je může snadno přehlédnout. Nejčastějším místem jejich výskytu je u žen dolní končetina, u mužů trup.

Zdravé opalování neexistuje

„Lidé jsou při slunění v poslední době opatrnější. To ovšem neplatí v soláriích.

Často se mylně domnívají, že zde je opalování bez rizika. To je však veliký omyl, zdravé opalování totiž neexistuje,“ upozornila Rozkošová.