„Od prvního ledna příštího roku nebudeme mít smlouvu. Je to vina vlády a zdravotních pojišťoven že nám ji vypoví. Je to ideální příležitost abychom vyhlásili pokladenský systém, jelikož kdo dobrovolně podepíše nespravedlivou „smlouvu" se zdravotní pojišťovnou a to dobrovolně a svobodně, tak si nic jiného než teror od zdravotních pojišťoven a vládnoucí oligarchie nezaslouží," píše v dopise připojeném k protestní petici předseda prostějovské okresní lékařské komory Bohuslav Machaň.

Pokladenský systém by podle něj znamenal absolutní kontrolu pacienta nad výdaji za lékařskou péči a znemožnil by machinace s platbami lékařům.

Další varování

V textu připojeném k petici dále lékaři varují před některými kroky při vládní reformě zdravotnictví. Upozorňují například, že dojezdová doba sanitky se zvýšila z patnácti na dvacet minut, tedy o celou třetinu. Zřídne i síť praktických lékařů, stačí, když bude dostupný po pětatřicetiminutové jízdě autem.

Reformované zdravotnictví prý nezaručuje, že bude vždy k dispozici kvalifikovaný lékař, který navíc bude muset dodržovat léčebné postupy stanovené pojišťovnou.

Podpora od Holíka

Protesty lékařů nacházejí už pochopení i u některých politiků.

„Petici České lékařské komory plně podporuji. Nová úhradová vyhláška znamená například pro ambulantní specialisty ve srovnání s rokem 2011 snížení příjmů o 20 procent. Lékaři nechtějí víc peněz, pouze tolik, co v minulých letech," vysvětlil prostějovský poslanec a zároveň člen zdravotnického výboru sněmovny Pavel Holík.

Reálné výdělky totiž klesají lékařům i tak.

„Vedle energií stoupají ceny léků a takzvané vyžádané péče, což jsou různá vyšetření – laboratorní, rentgeny, apod. V době, kdy se zvyšují výdaje ambulancí, se lékaři nikoliv svojí vinou dostávají do pasti, která číhá na pacienty. Situace může dojít do stavu, kdy po vyčerpání limitu bude docházet k zavírání ordinací ambulantních specialistů. Nezodpovědnými kroky vlády a ministerstva zdravotnictví je ohrožena dostupnost kvalitní zdravotní péče. Ve svém důsledku tohle pseudoreformní opatření odnesou pacienti," míní Holík.

Na prvního března chystají lékaři protest, při kterém budou s reformními kroky i peticí seznamovat své pacienty.