Opravená mašinka je ozdobou muzea. Unikátní lokomotiva 310.127 je jediným zachovaným exemplářem této řady. Po čtyřletých renovačních a restaurátorských pracích, si mohou od letoška prostějovskou mašinku prohlédnout návštěvníci Muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka.

Jízdy historických vlaků na olomouckém hlavním nádraží - 12. 6. 2021
Zážitek plný dýmu. Historické vlaky na Hané přilákaly davy lidí, podívejte se

Stroj vyrobený roku 1889 brázdil vedlejší tratě na Moravě a ve Slezsku. Své si mašinka odpracovala i v bedihošťském cukrovaru. Poslední jízdu absolvovala v roce 1968 a díky nadšení party železničářů, kteří ji zrenovovali, mohla být roku 1980 umístěna na podstavec u hlavního nádraží.

Sejdeme se u mašinky. Navzdory skutečnosti, že už oblíbená černá lokomotiva v přednádražním prostoru roky chybí, pro drtivou většinu Prostějovanů a lidí z regionu tam stále je.

"Je to automatické. Když se s někým domlouváte na odjezdu z nádraží, vždycky se řekne u mašinky. Každý ví kde stála," potvrzuje Oldřich Lošťák a dodává: "Pravdou je, že tam chybí. Vodil sem k ní svoje děti a pak i vnuka. Je škoda, že se ji nepodařilo uchránit před vandalismem. V sousedním Přerově to jde a u nás ne…"

Stěhování historické parní lokomotivy, která stála před prostějovským hlavním nádražím, do muzea ČD v Lužné u Rakovníka.
Lokomotiva je pryč! Symbol prostějovského nádraží odstěhovali

Sousedské město zdobí lokomotiva Kafemlejnek s číselným označením 310.0102, společně s historickým služebním vozem ČSD zvaným ´hytlák´. V Prostějově zůstal pouze podstavec zarůstající náletovými dřevinami a cedule představující historii lokomotivy.