Vzhledem k počasí a neexistující sněhové pokrývce nebyly sáně ani běžky coby dopravní prostředek možné. Většina turistů se tak po deváté ráno vydala směrem ke Kosíři pěšky. Počasí nakonec výletníkům přálo a nalákalo jich více než loni.

„Od devíti do jedenácti hodin vyrazilo na okruh přes vrchol Velkého Kosíře 143 lidí. Minulý rok jich bylo devadesát," říká k zájmu návštěvníků o akci její pořadatelka a náčelnice čelechovického Sokola Milada Dosedělová.

Kromě větru turistům počasí přálo a řada z nich si vyzkoušela delší z nabízených tras. Ta vedla z Čelechovic přes Čechy pod Kosířem do Lhoty a zpět do Čelechovic, ovšem s návštěvou Velkého Kosíře.

Při té příležitosti byla výjimečně v tomhle ročním období otevřená také rozhledna na vrcholu Kosíře. Například Radomíra Smičku však táhl zámecký park a muzea v Čechách pod Kosířem.

„Kamarádi nám řekli o této akci. Teď čekáme a koukáme, kde jsou. Rád bych se podíval do parku v Čechách, pokud je tedy přístupný i přes zimu. A také do muzea kočárů," vypočítává možné cíle své sobotní cesty.

Mezi turisty, kteří se o víkendu nejvyšší horu Hané rozhodli zdolat, je i Miroslav Ondra. Ten se podle svých slov zase tak často na podobné výlety směr Kosíř nevydává.

„Cesta ušla, i když nahoru to bylo spíš těžší než lehčí. Jsem z Prostějova, ale sem moc často nechodím. Teď jsem zvědavý na rozhlednu," říká.

První turisté se na vrchol Kosíře začali dostávat po desáté hodině. Zde měli k dispozici zdarma čaj s rumem. Ten dostávali účastníci putování, ale také lidé, kteří se o této akci dozvěděli až u várnice s čajem. Poutníci však dostali také razítko.

Na zdejší kontrole jím označovali mapy, které účastníci putování obdrželi na startu. Druhá kontrola pak byla na žluté značce v Čechách pod Kosířem. Zde čekala na turisty také otázka „Kolikáté výročí slaví obec Čelechovice na Hané?"

Všichni účastníci nakonec obdrželi perníkovou medaili. Mohli si pro ni dojít zpátky do Čelechovic nebo také svou cestu stočit do Lhoty pod Kosířem. Ve zdejší hospůdce patřící k Pivovaru Kosíř čekalo na turisty slavnostní vyhlášení. Ale také zhruba ještě deset kilometrů chůze.