Prostějov má novou Lavičku zamilovaných, takto vypadá

Lavičku zamilovaných vyrobili pro prostějovskou botanickou zahradu bratři Milan a Ivo Stawaritschové z Kostelce na Hané. 3.11. 2021

Lavičku zamilovaných vyrobili pro prostějovskou botanickou zahradu bratři Milan a Ivo Stawaritschové z Kostelce na Hané. 3.11. 2021 | Foto: Deník/Zdeněk Vysloužil

Galerie Dalších 8 fotografií v galerii   >

Čtrnáct srdcí vydrží navěky. Originální doplněk v podobě lavičky zamilovaných přibyl v prostějovské Botanické zahradě Petra Albrechta. Pro město ji vyrobili Ivo a Milan Stawaritschové, umělečtí kováři z Kostelce na Hané. 

Fortelná práce by měla přežít desetiletí. "Nějaký pátek by měla vydržet. Konstrukce je žárově pozinkovaná, dřevěné doplňky jsou dubové. Životnost lavičky by se měla počítat na pár desítek let," komentuje Ivo Stawaritsch a dodává: "Nejtěžší je vždycky vymyslet návrh. Každá zakázka musí mít nějaký design. Samotná práce už není tak náročná. Důležité také je, aby se na lavičce pohodlně sedělo."

Vedle stojící bratr Milan pohotově doplnil. "Musí na pohled vypadat dobře a být pohodlná. Nám se na ní sedělo dobře. Nevím ale jak se bude sedět zamilovaným," smál se jeden z kovářů.

Botanická zahrada Petra Albrechta v Prostějově, 3. listopadu 2021
Botanická zahrada v Prostějově má své kouzlo i na podzim, takto teď vypadá

Lákadlo pro páry a zvýšení atraktivity. "Motiv lásky jistě potěší nejen zamilované. Od nového mobiliáře si slibujeme zvýšení návštěvnosti botanické zahrady a vytvoření netradičního, milého místa," říká první náměstek primátora Jiří Pospíšil s tím, že lavička přišla na 25 tisíc korun.

Instalace originální lavičky na vybrané místo v zahradě proběhne na jaře.

"Věřím, že se nevšední lavička bude líbit a bude sloužit ke spokojenosti všech. Umístěna bude tak, aby výhled navodil co nejvíce pocit romantiky. Její bočnice obrostou popínavé růže. Lavičku by mohli lidé například využívat na svatého Valentýna, novomanželé zase ke svatebním fotografiím," usmívá se náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Botanická zahrada Petra Albrechta je otevřena pro veřejnost od pondělí do pátku od 8 do 15 hodin a vstup je zdarma.

Vybrali jsme pro vás

Zprávy odjinud