Obyvatelé Laškova netrpělivě čekají na dnešní večer. Od sedmnácti hodin budou zdejší zastupitelé v místní sokolovně na veřejné schůzi projednávat záměr na vybudování bioplynové stanice.

„Drtivá většina obyvatel obce je proti. S výstavbou souhlasí jen ti, kteří mají nějaký vztah k zemědělství,“ uvedl starosta Laškova Josef Vyroubal (nez.).
Bioplynové zařízení na výrobu takzvané regenerativní energie z dorůstajících surovin má vyrůst v areálu společnosti Uniagris Pěnčín. Stanice tohoto typu zpracovávají organický odpad, jako je kejda hospodářských zvířat, siláž, traviny a podobně.

Možný zápach není jediným důvodem, proč lidé ze vsi s výstavbou nesouhlasí. Areál, v němž prozatím Uniagris chová krávy, stojí pouhých dvanáct metrů od nejbližšího obytného stavení a sedmdesát metrů od zámku. Ten je kulturní památkou a sídlí v něm obecní úřad, ordinace lékaře, pošta i kadeřnictví.
„Nejsem proti, aby se fekálie a biologický odpad zpracovávaly. Ale ne tak blízko vesnice. Navíc náklaďáky, které budou dovážet biologické suroviny, navýší dopravu v obci,“ poukázala Eliška Vrzalová z Laškova na fakt, že obcí už tak projíždí značné množství osobních i nákladních automobilů. „Středem obce vede tah z Olomouce na Svitavy a jen u jedenácti domů jsou chodníky. Od té doby, co se na dálnicích platí mýtné, využívají kamiony cestu přes Laškov,“ poznamenala Vrzalová.

Nová bioplynová stanice by pomohla naplnit rozhodnutí Rady Evropy, aby Česká republika produkovala do roku 2010 deset procent elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Pokud by stát tuto povinnost nesplnil, hrozí mu sankce ve výši desítek milionů eur.

„Máme farmu, na které můžeme chovat sedm set krav a stavět nový kravín, nebo peníze investovat do bioplynového zařízení a produkovat elektřinu,“ sdělil jednatel Uniagris Pěnčín Zdeněk Vykydal.

Hlavním faktorem, který ovlivňuje rozhodování firmy, jsou ceny zemědělských produktů. Ty jsou nestabilní, na rozdíl od cen elektrické energie, které trvale rostou.