Lanovka, nebo-li alpský traverz, se na Plumlov dostala více méně náhodou. „Na mapě jsme hledali vyvýšené místo nad vodou, kde by si lidé mohli vychutnat jízdu vzduchem. Zájem, jaký o skluz v Plumlově projevili, nás překvapil,“ přiznal Pavel Nezbeda, který s pomocí kamarádů lana pod zámkem instaloval.

„Od malička mám panický strach z výšek,“ prohlásil jednatřicetiletý Pavel, jehož příjmení jakoby prozrazovalo, že chvíli nevydrží v klidu a na místě. V jednom kuse totiž tráví čas právě ve výškách na horolezeckém laně.
První zážitky nad zemí datuje ke čtrnáctému roku života. S kamarádem si sami ušili sedáky, ze sklepa vzali lano a jali se slaňovat z mostu. K tomu postupně přidal lezení po horách a seskoky padákem. „Práce na laně mě živí. Dělám prořezy stromů a bezpečnostní vazby větví, věším reklamní plakáty na fasády,“ popsal náplň své práce Pavel Nezbeda.

Adrenalin ale vyhledává i ve volném čase. Narozeniny, které měl minulý týden, oslavil jak jinak opět ve vzduchu. „V době, kdy mám narozeniny, se každoročně koná štafetový závod Dolomitenmann. Já dělám paraglading,“ prozradil Pavel, který pod zámkem sleduje nadšence dobrovolně se řítící po hlavě nad vodní hladinou s pochopením.

Na lanovku mohou dokonce i psi, přirozeně v doprovodu svých pánů. Přes rybník přeletí ve speciálních záchranných popruzích pro psy. „Na příští rok připravíme lepší informační servis, aby zájemci věděli, který den a v kolik hodin bude lanovka v provozu,“ přislíbil Pavel Nezbeda.

Přečtěte si také: