Zpracované záznamy předá městským radním a doufá, že je přesvědčí o nutnosti modernizace pouličního osvětlení.

„Zatím jsou v Prostějově vhodná svítidla jen kolem hvězdárny a snad u Intersparu. Bylo by dobré, kdyby podobná byla po celém městě. Správné lampy jsou totiž takové, které nesvítí do nebe,“ říká Tomáš Lázna.

„Vědci prokázali, že lidé, kteří spí v místnostech, kde není úplná tma, trpí více nádorovými onemocněními. Jejich podvěsek mozkový totiž produkuje méně melatoninu, jež je velice účinný antioxidant,“ píše Tomáš Lázna v práci, s níž skončil na jedenáctém místě v republice v rámci Středoškolské odborné činnosti. Upozornil, že nadbytečné světlo narušuje i období přirozené aktivity a spánku zvířat.

„Moderní světla namířená dolů jsou nejen lepší z hlediska ochrany zdraví, ale jsou také ekonomičtější. Svítí totiž efektivněji,“ vysvětlil.

S měřením na hvězdárně začne Tomáš Lázna již brzy.

„Musím ještě koupit patnáct metrů kabelu a společně s mechanikem vymyslet, kudy ho povedeme od čidla k počítači, zmínil se student s tím, že speciální vyhodnocující software vytvořil jeho kolega z Gymnázia Jiřího Wolkera.

„Záznamy z lightmetru přejdou do grafu, který se bude každých pět minut aktualizovat. Umístíme jej i na webových stránkách naší školy,“ slíbil Tomáš Lázna.

Prostějovský starosta Jan Tesař nevyloučil, že město k výměně pouličních lamp v dohledné době přistoupí.

„Nyní pracujeme na návrhu přestavby náměstí T. G. Masaryka. V této souvislosti se městským osvětlením zabývat budeme,“ prohlásil.

Městské osvětlení kritizují i lidé diskutující na webu Prostějovského deníku:

„Hlavní problém je ve špatném směřování světla, jeho velká část dopadá na okna ve vyšších patrech a hlavně velmi často do očí,“ vyjádřil se například čtenář pod přezdívkou Pezz.