Hrůzný nález poblíž útočiště bezdomovců.

"Od předminulého pondělí je hlášena ztráta pátého mláděte labutě. Byl jsem týden mimo Prostějov a teď v pondělí jsem šel zkontrolovat okolí hnízdiště. Doufal jsem, že se třeba někde ztratilo nebo přinejhorším spadlo do výpustě mlýnského náhonu," líčil pondělní pátrání ornitolog Tomáš Oplocký s tím, že skutečnost byla mnohem horší.

"Našel jsem vyschlou hlavu u tří laviček, kde často vysedávají bezdomovci a opilci. Mám silné podezření na to že jej právě oni zabili. V okruhu bylo i peří a část peří byla hozená za plotem v trávě, kde labutě hnízdí."

Pár labutí žijící na prostějovském rybníku vyvedl v těchto dnech pět zdravých mláďat. 26.5. 2022
Prostějovské labutě mají mladé, dělají radost kolemjdoucím

Nová družka

Strážníci kontrolují okolí rybníků pravidelně.

"Kontroly rybníka v Drozdovicích a Krasicích provádíme téměř denně, věnují se tomu zejména strážníci okrskové služby. Je to zejména kvůli bezdomovcům, kteří tam občas popíjí alkohol a dělají nepořádek. V současné době je tento problém minimální," informoval v úterý Deník na přímý dotaz ředitel prostějovské městské policie Libor Šebestík a dodal: "O labutích nemáme aktuálně žádné informace."

Labutě se na prostějovský rybník vrátily po dvou letech. Na jaře si původní samec přivedl novou družku, která zaujala místo po předchozí uhynulé labutici. Na jaře se jim podařilo vyvést pět mláďat, která jsou Prostějovany vnímána s hrdostí a potěšením.

"Chodíme často do Kolářových sadů a na labutě, které chodí vzorně za sebou je krásný pohled. V minulém týdnu jsme si všimli, že jedno mládě chybí. Nepochopím, jak ho někdo může zabít," kroutila nevěřícně hlavou například Hana Slezáková.

Prostějovská labutí rodinka jde spořádaně přes přechod pro chodce. 3.11. 2019
Labutě v Prostějově dodržují předpisy! Přes silnici pěkně po přechodu

Pátrání v Teplicích

V Teplicích pátrá po vrazích labutí policie. Před čtrnácti dny v tamní Zámecké zahradě došlo k úhynu pěti labutí a dvou kachen.

"Zpráva ze Státní veterinární správy potvrdila, že úmrtí vodních ptáků způsobili lidé. Z vyšetření jsou patrná pohmoždění krku a hrudního koše ptáků, která byla příčinou jejich úmrtí," informoval veřejnost na svém facebooku teplický primátor Hynek Hanza s tím, že Odbor životního prostředí Magistrátu města Teplice podá trestní oznámení Policii ČR na neznámého pachatele.

Labutě jsou v České republice celoročně hájené a za jejich zabití hrozí v případě dopadení pachateli vysoká finanční pokuta. Ve Velké Británii se v takovém případě jedná o trestný čin, za který hrozí pokuta pět tisíc liber a až šest měsíců vězení.