Labutě chodily přes přechod

"Hnízdící labutě byly na prostějovském rybníku v roce 2019, kdy vyvedly osm mláďat. Jistě si každý pamatuje na vzornou sestavu otce, matky a osmi dětí, které přecházely za sebou silnici mezi Kolářovými sady a drozdovickym rybníkem," komentuje náměstkyně primátora Milada Sokolová, z jejíž iniciativy vznikla na břehu rybníka dřevěná ohrádka, kde může vodní ptactvo hnízdit.

Smutný osud matky osmi mláďat

"Labutí pár měl v roce 2019 osm mláďat. Držely se nezvykle dlouho na rybníku, většinou labutě odlétají na jiná zimoviště. Potřebují větší vodní plochy. Museli jsme je odchytat a převezli jsme je na plumlovskou přehradu," informoval zapálený ornitolog Tomáš Oplocký z Prostějova s tím, že samice v roce 2020 uhynula. "Příčinou úhynu bylo uvízlé vejce ve vejcovodu," vysvětlil Oplocký.

Samec se vracel bez partnerky

"Na prostějovský rybník přilétal nepravidelně. Vzhledem k tomu, že je okroužkovaný, tak jsem věděl, že se vyskytuje na Hradeckém rybníku v Tovačově, ale ukázal se i v Krasicích nebo Určicích. Věřil jsem, že se jednou vrátí natrvalo," říká mladý ornitolog a dodává: "Je ale zajímavé, že přiletěl i se samicí. Většinou to u labutí chodí tak, že se samec uhnízdí v místě, kde se vyskytuje samice. Takže na prostějovském rybníku je náš původní samec a nová samice. Je plachá, není zvyklá na lidi. Asi nikdy na městské vodní ploše nebyla."

Značka získá znovu význam

"Pevné věřím, že se podaří letos odchovat více mláďat a značka "pozor labutě" bude opět ve Šmeralově ulici platná," uzavírá náměstkyně Sokolová.