„Ráno čekalo patnáct dvacet klientů, kterým jsme bohužel museli oznámit, že počítačová síť je mimo provoz,“ popisoval Deníku vedoucí odboru agendy řidičů a motorových vozidel Ivan Rašťák.

Lidem poradili, že se mohou obrátit na magistráty v Přerově či Prostějově, pokud na provedení požadovaného úředního úkonu spěchají. V Olomouci kvůli útoku nefungovalo napojení na centrální registry, takže úředníci úkon provést nemohli.

„Případně aby počkali do příštího týdne,“ doplnil Rašťák s tím, že u vchodu byla po celý den služba, která informovala přicházející občany a vysvětlovala jim situaci.

Kybernetický útok znemožnil standardní zpracovávání veškeré úřední agendy občanů. Aktuální informace z jednotlivých odborů magistrátu mohli lidé získat na telefonních kontaktech. Obslouženi nemohli být ani ti, kteří byli na středu objednáni prostřednictvím rezervačního systému.

Atak už od časného rána

Podle mluvčího radnice Michala Folty čelila magistrátní datová síť masivnímu ataku na celý systém už od časného rána. Kybernetický útočník napadl datovou infrastrukturu magistrátu a z bezpečnostních důvodů pak byly odpojeny jednotlivé subsystémy.

„Řešíme nyní situaci s externími odborníky z oblasti IT bezpečnosti. Provádíme postupné prověření šíře napadení a budeme muset provést kompletní obnovení systému včetně všech hardwarových prvků,“ popisoval situaci tajemník magistrátu Jan Večeř. Jak dodal, na tomto úkolu nyní pracují magistrátní i externí odborníci nepřetržitě.

Prosíme o trpělivost

Po zjištění rozsahu napadení a po obnově systému bude magistrát postupně obnovovat jednotlivé systémy. Délku celého procesu odhaduje až na 14 dní.

O průběžném obnovení jednotlivých agend bude radnice informovat.

„Magistrát žádá občany o trpělivost a odložení plánovaného vyřizování agend na úřadě,“ dodal tajemník Večeř.

Podle informací z magistrátu odborníci nyní také shromažďují všechny potřebné datové podklady k tomu, aby město mohlo podat trestní oznámení na neznámého pachatele.

Jak to bylo s útokem v nemocnici?

Hackerskému útoku na počítačové systémy čelila vloni v dubnu Fakultní nemocnice Olomouc. Odolala a fungovala bez omezení. Před útoky na počítačové systémy nemocnic a další cíle tehdy předem varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

„Avizovaným hackerským útokům jsme odolali. Zaznamenali jsme zvýšenou aktivitu scanování sítě z avizovaných IP adres a měli jsme na doporučení všechny systémy nadstandardně zálohované,“ popsal tehdy Deníku mluvčí FN Olomouc Adam Fritscher.