„V polesí Niva jsme spočítali škody zatím asi na tisíc krychlových metrů, v Alojzově asi na osm set. To představuje asi desetinu plánované těžby pro tento rok. Situace není zatím kritická, ale uvidíme co bude dál. Hlásí další sněžení, tak čekáme co přijde,“ řekl Jaroslav Hořava, technik polesí Niva, které spravuje firma Progles.

Ačkoli mají různé druhy stromů různě vysokou odolnost proti zatížení sněhem, letošní kalamita postihuje bez rozdílu smrky, borovice i další.

„Celé porosty mladých borovic ve stáří kolem dvaceti let leží na zemi polámané. Škody jsme zatím za Lesy města Prostějova spočítali na tisíc kubíků, ale stromy pořád padají. Vyhlašujeme zákaz vstupu do lesa,“ zhodnotil situaci ředitel Lesů města Prostějova Pavel Šišák.

Zvěř trápí ledové krusty

Problémy sníh působí také zvířatům. Nejenže se přes hluboké závěje nedostanou k potravě, zmrzlá krusta po oblevě nebo dešti jim působí i zranění.

„Dvakrát pršelo a potom to zmrzlo, takže když zvíře led prošlápne, může se zranit,“ vysvětlil Šišák.

Lesníci tedy vozí do krmelců seno a i jinak se snaží zvěři ulehčit život.

„Zakrmujeme a protahujeme cesty, aby se zvěř ke krmelcům mohla dostat po tom protaženém,“ řekl ředitel.

Ovocným stromům sníh nevadí

Zatímco lesníkům dělá sníh na stromech starosti, ovocnářům nevadí.

„Listnatý strom nemá v zimě plochu na které by se sníh udržel, takže se neláme. Sněhovou kalamitu přestály tedy ovocné stromy bez úhony. Z hlediska ovocnářů má tak tahle zima docela normální průběh,“ prohlásil Pavel Melka, vedoucí ovocnář Hospodářského družstva Určice, který v sadech pracuje už přes dvacet let.