Většina rostlin přežila jen díky zásobě podzemní vody z loňského roku. Podle prostějovských zemědělců pšenice stihla dozrát, ale ostatní plodiny jsou na tom špatně. Podle některých už nepomůže, ani když začne pršet.

„Poslední přeháňky tomu pomohly, ale přišly bohužel moc pozdě. Kdyby přišli o něco dřív, tak by to prospělo víc," řekl předseda smržického družstva Svatoslav Jahoda.

Podobný názor má i předseda družstva Vrahovice Josef Vytásek.

„Obilovinám déšť už nepomůže. Pokud by zapršelo aspoň 20 až 30 milimetrů srážek, mohlo by to zlepšit situaci aspoň u cukrové řepy a kukuřice. Pomohlo by to i krmným plodinám," tvrdil.

Ve Smržicích mají zatím sklizenou skoro celou úrodu řepky, která je o něco menší než tomu bylo loni.

„Chybí nám několik hektarů ještě sklidit, ale podle odhadů bude situace horší než v minulých letech. Loni jsme měli přibližně 43 tun řepky, tento rok to odhadujeme na maximálně 40 tun. Pokud se dostaneme k tomu číslu, tak to bude úspěch," vysvětlil Svatoslav Jahoda.

Méně dojí, trápí je nechutenství

Vysoké teploty a nedostatek přeháněk neovlivňuje jenom rostlinnou výrobu, ale i živočišnou. Zemědělci se shodují, že teplo způsobuje nechutenství k jídlu u zvířat.

„V extrémně vysokých teplotách se u krav snižuje dojnost, což nám snižuje už tak špatné příjmy z prodeje mléka. Přemýšlíme proto o rekonstrukci budov pro dojnice, aby se v nich cítily ve vedru lépe," dodává Jahoda.

V družstvech se snaží zavádět opatření, aby zvířatům ulehčili od extrémních teplot.

„Ve stájích máme přidaná dodatečná napajedla a na maximum jedou míchačky vzduchu, aby se v kravíně aspoň trochu ochladilo," poznamenal Josef Vytásek.

Dokonce používají i zvlhčovače vzduchu.

„Máme je natažené na polích, kde se krávy zdržují nejvíc. Pomáhá to ochlazovat vzduch a vytváří to mlhu," dodal Josef Vytásek.

V družstvu Olšany-Hablov chovají býky, kteří jsou na teplo hodně náchylní.

„Můžeme dělat akorát organizační opatření, aby zvířatům bylo líp. Tradičně stačí otevřít okna, ale v tomhle horku to nepomáhá. Tak se jim aspoň snažíme vyměňovat co nejčastěji krmivo, aby nebylo uleželé celý den. Tím se aspoň trochu spraví nechutenství k jídlu u býků," popsal místopředseda Ivo Ležák.

Velké pukliny v půdě

V teple trpí i zemina ve které jsou rostliny zasazené.

„V zemi se objevují pukliny. Některé jsou tak velké, že do nich jde strčit ruku," uvedl Josef Vytásek.

Zemědělci nejsou schopní říct, jak bude letošní rok vypadat v poměru proti loňsku. „Máme zatím sklizenou jenom řepku, tenhle týden se chystáme na ječmen. Očekáváme, že to bude hodně podobné nebo o něco horší než loni," doplnil Jahoda. 

Autor: Marek Keppert