Před čtrnácti dny ze smrku, pod kterým se každoročně dva dny před Štědrým dnem scházejí místní na akci Zpívání u stromečku, začalo v nezvykle padat jehličí.

Strom je na soukromém pozemku manželů Cӓsarových. Ti také každoročně zajišťují jeho slavností vánoční osvětlení.

Majitelé už od jara pozorovali, že pod stromem je víc jehličí než obvykle. Připisovali to hlavně suchu. Po deštích předminulý týden ale vzalo všechno rychlý spád.

Během prudkého deště se totiž z výstavního stromu, dominanty Vrchoslavic, stala smutná souška. Strom téměř všechno jehličí shodil.

„Zkusili jsme nahlédnout pod kůru. Je to jasné, kůrovec musel pracovat delší čas,“ sdělila Deníku Dagmar Cӓsarová. „Možná tomu dopomohla nemoc jehličí sypavka,“ spekuluje zkušený zahrádkář František Vrána.

„Měli jsme ji na smrčku ve skalce, zbavil jsem se jí postřikem. Ale to byl malinký stromek, ne dospělý strom. A taky byl jinak zdravý,“ popisuje svoje zkušenosti s jehličnany pan Vrána.

Nový strom, nebo přesun?

Torzo stromu čeká pokácení. Obec řeší, zda vysadit strom nový, nebo po léta zavedenou a všemi generacemi oblíbenou akci přesunout na jiné místo.

„Je to na konci ulice, na klidném místě bez provozu. Rodiče tady nemusejí mít obavy o bezpečnost dětí,“ povzdechla si organizátorka Zpívání u stromečku Jaroslava Kvasničková.

„Většina lidí sice myslí na dovolenou, ale já kdykoli ten smutný strom vidím, musím přemýšlet co bude na konci adventu,“ ukazuje na smrk starosta obce Dušan Svozílek, jenž dodává: „Bohužel to není ojedinělý případ. Nedávno jsem řešil s místními farníky úhyn dalších tří smrků u kostela. Když pojedete do Němčic, podobná torza stromů uvidíte u bývalých Stavebních strojů nebo u zahrádek podél Hané,“ uzavírá starosta obce.

Kalamita (zatím) nehrozí

Kalamitní stavy na Prostějovsku jako v jiných částech republiky zatím nehorzí.

"Nějakým způsobem situaci zvládáme. Kůrovec napadá smrky především v nižších polohách. Vyhovuje mu i mimořádně teplé počasí a nedostatek dešťů. Chybí vláha a stromy jsou suché," vyjádřil se k situaci Jiří Bartuněk, lesní správce Lesů ČR na Prostějovsku, jenž ale neskrýval obavy.

"Pokud bude teplo a scuho pokračovat, tak to bude špatné. Stromy se nemají bez dostatečné vláhy jak bránit," dodal Bartuněk.

Kalamity napadení kůrovcem se zatím Prostějovsku v posledních dvaceti letech letech vyhýbají.

"Ony se opakují periodicky. Klima v posledních letech ale kůrovcům vyhovuje. Na Prostějovsku jsme bojovali s kalamitou naposledy v roce 1998," uzavřel lesní správce Bartuněk.

Zdeněk Vysloužil, Adéla Palíšková