Tak nějak vypadá scénář kontroverzní kampaně údajně mladých lidí, kteří bojují proti kouření. Ovšem vandalstvím.

Nápisy nastříkané červeným sprejem, které jsou zároveň anonymní pozvánkou k návštěvě stejnojmenných webových stránek, se začaly v posledních dnech objevovat jako houby po dešti. Lidé na ně narazí na Palackého třídě u základní školy a obchodní akademie, u Reálného gymnázia a základní školy města Prostějova, u Základní školy v ulici Dr. Horáka či u Domu dětí a mládeže na Vápenici. Autoři protikuřáckých vzkazů se ovšem dopouštějí trestného činu.

Podle šéfa městských strážníků Jana Nagyho se zatím žádná z prostějovských škol neozvala.

„Nikdo nám takový případ nehlásil, ani nepodával trestní oznámení. Ale určitě se těmito případy začneme zabývat," ujistil ve čtvrtek odpoledne Jan Nagy.

Fasády, chodníky či lavičky v Prostějově jsou postříkané protikuřáckými nápisy. Hlásí se k nim aktivisté kontroverzní anonymní kampaně

Postříkané fasády domů, chodníky, elektroskříňky či lavičky mají poukázat na to, že teenageři stále více propadají nikotinu.

„Za posledních dvacet let dramaticky narostl počet mladých kuřáků, mezi dívkami dokonce na víc než dvojnásobek. Ostřílení kuřáci už jsou mezi šestnáctiletými dětmi. Podle výzkumu se jejich počet zvednul z dvaceti na pětačtyřicet procent. Tato čísla vynesla Českou republiku na druhou příčku celého světa," uvádí aktivisté na svém webu a ptají se:

„A co s tím stát dělá? Co vy s tím děláte? Vidíte všude ty obří kampaně proti kouření na podporu zdravého životního stylu? Že ne? My jsme si jich taky nevšimli, a proto se zrodil projekt Kuřáku, kuřačko, smrdíš!. Kdyby se podařilo odradit jen jednoho kuřáka, mělo by to smysl," vysvětlují anonymní sprejeři.

A na internetu radí, který sprej je nejvhodnější, na jakém povrchu se budou nápisy nejlépe vyjímat, nebo kde a kdy je nejlepší je nastříkat.

„Děláme to za své peníze a riskujeme problémy, ale určitě je to lepší, než se jen někde poflakovat a nadávat na poměry," míní mladí rebelové.

Fasády, chodníky či lavičky v Prostějově jsou postříkané protikuřáckými nápisy. Hlásí se k nim aktivisté kontroverzní anonymní kampaně

Žádná osvěta, ale vandalství

Ředitelé, kterým červené nápisy „zdobí" areály škol, jsou však jiného názoru.

„To, co dělají, není osvětová kampaň, ale vandalství. Ti lidé to nemohou myslet vážně. Je potřeba je chytit a potrestat. Nejlepší by bylo dát jim do ruky ředidlo, aby to po sobě uklidili," míní Ivan Pospíšil, ředitel Základní školy v ulici Dr. Horáka v Prostějově.

„Já to za kampaň nepovažuji a osobně můžu říct, že mě to uráží," hovoří ve stejném duchu Eva Lošťáková, ředitelka Obchodní akademie v Prostějově.

To, že si zahrávají se zákonem, však rebelové příliš neřeší.

„Trestní odpovědnost pachatele a trestněprávní důsledky s ní spojené lze uplatňovat jen v případech společensky škodlivých činů. Naše činnost je však společensky prospěšná, jen je třeba o tom přesvědčit i soudce," myslí si aktivisté.