„Museli jsme objednat nový. Budeme jej montovat ve středu a ve čtvrtek,“ uvedla jednatelka A.S.A. TS Prostějov Iveta Jurenová. Řidičům současná situace činí problémy. Tvoří se samozřejmě kolony, které navíc zhoršuje fakt, že mnohým šoférům trvá delší čas, než na pokyn policisty zareagují. Vypadá to dokonce, že významy příslušných gest příliš neznají.

„Řidiči často zmatkují. Obecně platí zásada, že pokud nevím, tak nevyjíždím moc dopředu. Policista pak dá takovým řidičům jasné znamení, že mají jet. Jinak je v ohrožení zdraví chodců i samotného policisty,“ upozornil Pavel Konevič z prostějovského dopravního inspektorátu. Do doby, než vznikne komplikace, tak policisté raději nechávají provoz na křižovatkách běžet podle dopravních značek. „Na to jsou řidiči zvyklí,“ vysvětlil dopravák.

Chodci? Taky neví kdy a kudy

Ještě hůř jsou na tom se znalostmi chodci. Když řídí křižovatku policista, většinou vůbec neví, kdy mají přecházet. Zvlášť, pokud auta najíždí ve snaze dostat se do křižovatky přes zebru.

„Spolupracujeme proto se strážníky. Ti se starají o chodce a my řídíme provoz,“ popsal Pavel Konevič.

Na situaci, jaká teď vládne na nejrušnější křižovatce v Prostějově, nepřipraví řidiče obvykle ani autoškola.

„V testech bylo dřív několik otázek na křižovatku řízenou policistou. V současné brožuře, podle níž se v autoškolách učí, jsou dvě,“ vysvětlil Konevič. Nejlepším učitelem je podle něj praxe. A to jak pro řidiče, tak pro policisty.

Mladým radí "vlčáci"

Na zmíněnou křižovatku nasadili dopraváci mladší kolegy, aby nasbírali zkušenosti. Provoz však řídí vždy pod dohledem nějakého „ostříleného vlka“. Poměry mezi Újezdem a Olomouckou je totiž poměrně složité.

„Jde o dvě na sebe navazující křižovatky, navíc atypického tvaru se zakřivením. Oba policisté tedy musí spolu při řízení dopravy komunikovat a to není jednoduché,“ objasnil Konevič. Motoristům radí, aby se křižovatkám raději vyhnuli.

„Už ve středu bylo znát, že provoz není tak hustý jako obvykle,“ podotkl. Provoz na Újezdě a v Olomoucké budou policisté řídit ještě příští týden. (pam)

Povely

Vztyčenou paží (1.) dává policista znamení „Pozor!“ Toto gesto odpovídá oranžové na semaforu. Pokud uvidíte policistu s rozpaženýma rukama z boku (2.), znamená to že máte volno, zelená. Totéž gesto čelem nebo zády k vám (3.) znamená stůj, tedy červenou. Trojstranná uzávěra (4.) znamená, že řidiči smí jen odbočovat před policistou ve směru jeho paží. Odpovídá zelené šipce. Pohybem paží vám pak policista ukáže, zda máte jet rychleji.