„Není to tak, jak jsem si představovali. Je to špatné," sdělil ve čtvrtek odpoledne Jan Vrána, němčický místostarosta.

Čtrnáct zasíťovaných pozemků v Masarykově ulici, tedy v lokalitě Nad cukrovarem nabídla lidem radnice v Němčicích v červenci. „Jde o parcely k individuální výstavbě řadových domů, kde se výměra pozemků pohybuje kolem pěti set metrů čtverečních a pozemky k výstavbě sólo domů s dvojnásobnou­ výměrou pozemků," popsal Vrána.

Ani možná sleva neláká

Pozemky jsou k mání za čtyři sta korun za metr čtvereční s možnou padesátiprocentní slevou.

„Bonus v podobě vrácení dvou set korun za metr čtvereční zakoupené plochy lze získat tehdy, pokud stavebník zkolauduje stavbu do čtyř roků od vydání stavebního povolení," vysvětlil němčický místostarosta.

Předběžní zájemci se sice o pozemky hlásili, z reálné koupě ale sešlo.

„Doba je špatná a to v celé republice. Ve hře je zvýšení DPH, tedy cen a nákladů, roli hraje také důchodová reforma a vysoká nezaměstnanost. Lidé tak mají na výběr dvě možnosti – buď se zajistit, nebo jít do rizika existenčních problémů," zamýšlel se Vrána s tím, že před pár lety byla situace optimističtější. „Tehdy by se nám parcely nejspíš podařilo prodat," vyjádřil se němčický místostarosta.

Názory makléře

Prostějovský realitní makléř Aleš Hájek míní, že oněch výsledných 200 korun za metr čtvereční je dobrá cena. „Příliš se ale nedivím, že ani tak pozemky v Němčicích nikdo nechce. Jih okresu je pro výstavbu rodinných domů neatraktivní. Lidé chtějí kvůli práci bydlet buď ve větších městech, nebo jejich blízkém okolí," řekl.

Hájek vysvětlil, že na koupi pozemku a stavbě domu v atraktivní lokalitě majitel při pozdějším prodeji netratí. „Pokud však investuje do neatraktivního místa, pak může počítat s návratností i ve výši čtyřiceti procent původní investice," prohlásil Hájek.

Problémy s prodejem jsou i ve Ptení

Makléř připomněl, že nabízené obecní pozemky pro stavbu domů se nedaří prodat ani radnici ve Ptení.

„Z osmnácti parcel se se staví jen na jedné," povzdechl si Jiří Porteš, starosta Ptení. Kupec zaplatil 500 korun za metr čtvereční. „Také my nabízíme bonusový systém vrácení části kupní ceny odvislý od doby kolaudace," zmínil se Porteš.

Zdůraznil, že zájemce mají. „Lidi ale nejspíš vyčkávají, až vybudujeme obecní kanalizaci," krčí rameny starosta Ptení s tím, že projekt odkanalizování obce spěje k prvnímu řízení.

Co dál?

Co dál s obecními pozemky ve Ptení projednají na svém nejbližším zasedání zastupitelé. Obdobné to bude i v Němčících.

„Projednáme to. Ve hře může být i nabídka, aby na parcelách řešil vlastní projekt některý z developerů," nastínil němčický místostarosta Jan Vrána.