„Kromě ptenské pily Javořice nevím o žádném větším podniku v prostějovském regionu, který by jeho vedení nechalo zavřít. Zrovna tak jsem neslyšela ani o masivním ukončování živností,“ uvedla Helena Chalánková z Okresní hospodářské komory Prostějov (OHK).

Mluvčí prostějovského úřadu práce Adolf Tomandl spočítal, že do evidence letos přijali 357 bývalých živnostníků.

„Za posledních deset let je to zatím třetí nejlepší výsledek,“ komentoval tento údaj. Například v roce 2004 přišlo s žádostí o evidenci 627 lidí, v roce 2005 pak 488 a o rok později 440 osob,“ poznamenal.

Mluvčí Tomandl se zmínil, že zatímco někteří podnikatelé letos skončili na podpoře, jiní lidé bez práce začali naopak živnostničit.

„Bylo jich dvanáct. Zvolili například podnikání v hostinské a obchodní činnosti, cukrářské výrobě a opravách obuvi. Jako pobídku jsme jim vyplatili celkem sedm set tisíc korun,“ informoval mluvčí úřadu práce.

Za posledních deset měsíců se nově zaregistrovalo 1339 živnostníků

Antonie Orálková, vedoucí prostějovského živnostenského úřadu, poskytla Deníku údaje srovnávající vznik a zánik živnostenských oprávnění v loňském a letošním roce. Vyplývá z nich, že od 1.1. do 31.10. 2008 zaevidovali prostějovští úředníci 1339 nových živnostenských oprávnění, zrušeno jich na vlastní žádost bylo 461 a ze stejných důvodů pozastaveno 1880.

Letos pak za stejné období vzniklo 1119 živností, zrušeno bylo 265 a pozastaveno 1548.

„Je zapotřebí si uvědomit, že se jedná o úkony obecního Živnostenského úřadu v Prostějově bez ohledu na místní příslušnost podnikatele. Jinými slovy, od prvního července může podnikatel, který má například bydliště v Praze, ohlásit živnost, nebo přerušit či zrušit provozování živnosti i na živnostenském úřadu právě v Prostějově,“ upozornila Orálková.

Helena Chalánková z okresní hospodářské komory však míní, že drtivá většina lidí navštěvujících prostějovský živnostenský úřad je místních.