Výšovice, Kralice na Hané, Olšany u Prostějova, ale i lidé z dalších obcí Prostějovska či Přerovska si stěžovali na linky, které nově nenavazovaly, i jiné nepříjemnosti.

Krajský úřad společně se společností KIDSOK (Krajský integrovaný dopravní systém Olomouckého kraje) se proto rozhodly ke změnám.

Po odvolání koordinátora KIDSOKu Jaroslava Tomíka sáhly také k dalším změnám ve spojích.

„Udělali jsme maximum, které bylo v limitovaný čas možné. Žádná z žádostí nezůstane bez odezvy, nicméně v některých oblastech, zejména na Hranicku, Prostějovsku a Přerovsku, je problémových míst tolik, že k některým jsme se sice dostali, ale museli je odložit,“ uvedla Lenka Zajíčková, vedoucí oddělení dispečerského řízení.

Část změn tak bude platit už od 28. ledna, další by měly přijít později.

Změny v jízdních řádek IDSOK od 28.1. 
Souhrnné jízdní řády IDSOK
Vyhledávání spojů IDSOK

Namačkané a se zpožděním

Velmi negativní ohlasy zavedení nových jízdních řádů pro začátek roku 2018 sklidilo v Olšanech u Prostějova. Ještě v době, kdy autobusy na nové trasy a v nových časech nevyjely, se o nich vyjádřil starosta Milan Elfmark.

„Za pětačtyřicet let jsem nic takového nezažil. Spojení nebude optimální,“ varoval v prosinci starosta Olšan.

Někteří jeho sousedé měsíc poté hovoří podobně. Vadily jim třeba časy nových spojů.

„Je to horší, musím vstávat brzo. Autobusy jezdí namačkané, nikdy navíc bez zpoždění,“ dělí se o své zkušenosti Jaroslav Novotný. Podobné zkušenosti má i Marek Zapletal.

„U dcer je to teď s dojížděním do školy katastrofa. Musí nově vyjet před sedmou, aby tam byly včas,“ říká s tím, že doufá v aspoň částečnou změnu.

Změny na desítkách linek

Ta se nakonec skutečně již odehrála. KIDSOK uveřejnil úpravy, které se týkají více než desítky linek na Prostějovsku.

I vytížené spoje mezi Prostějovem a Olomoucí doznají změn, mezi Prostějovem a Lutínem vznikly hned čtyři nové spoje.

Kraj však ve spolupráci s dopravci nezapomněl ani na jih okresu – změn doznaly linky mezi Prostějovem a Nezamyslicemi či Němčicemi.

Právě starostka Němčic nad Hanou Ivana Dvořáková nepatřila mezi zastánkyně úprav z přelomu roku.

„Byla to katastrofa. Lidem se zkomplikovalo dojíždění do práce, na cestě byli o hodinu déle. I rodiče žáků si stěžovali, okamžitě jsme se proto obrátili na KIDSOK,“ informovala.

Kromě jízdních řádů před týdnem také kraj oznámil vznik nového webu, který má cestujícím pomoci. Na adrese www.dopravaok.cz tak lidé získají více informací než dosud. (sob)