„Službou kriminální policie a vyšetřování je vedeno trestní řízení proti statutárním zástupcům a zaměstnancům společnosti Oděvní podnik. Jsou podezřelí ze spáchání trestných činů zneužití informace a postavení v obchodním styku, porušení povinnosti při správě cizího majetku a poškozování věřitele, jichž se mohli dopustit tím, že nehospodárně nakládali s majetkem jmenované společnosti,“ vyjádřil se vrchní komisař René Chytil z krajského policejního ředitelství v dokumentu, který je od pondělí zařazen v insolvenčním rejstříku.

Zproštění mlčenlivosti

Komisař žádá krajský soud o zproštění mlčenlivosti insolvenčí správkyně OP Milady Horské.

„Žádáme také o zproštění povinnosti mlčenlivosti advokáta Petra Dítěte, který bude vyslechnut ke skutečnostem, o nichž se dozvěděl při jím zpracované prvotní analýze forenzního auditu u dlužníka Oděvního podniku,“ konstatoval komisař.

Žaloba na Tuhého a jeho dceru

Advokát Petr Dítě vypracoval žalobu na někdejšího bosse OP Františka Tuhého, který si měl v letech 2004 až 2007 údajně neoprávněně vyplatit na ročních prémiích více než 26 milionů korun.

Žalobu zpracoval i na Tuhého dceru Janu Volkovou. Ta spolu se svým manželem pronajímala Oděvnímu podniku nemovitost v Plumlovské ulici číslo 28 pro podnikovou prodejnu, kde pracovala jako vedoucí.

„Nájemné v jejich prostorách bylo téměř trojnásobně vyšší než v jiných prodejnách OP,“ upozornil již dříve Petr Dítě s tím, že Jana Volková pobírala ve funkci podnikové vedoucí mnohem více peněz než vedoucí ostatních prodejen.

555 věřitelů

Oděvní podnik je v úpadku od loňského ledna. Věřitelům, kterých je celkem 555, dluží více než 2 miliardy korun. Dosavadní prodeje majetku (například vybavení zavřených prodejen) přinesly OP zhruba 300 milionů korun, přičemž v době po svém úpadku firma prodělala přibližně 500 milionů korun. Celý majetek podniku odhadují experti na necelou miliardu korun.

Sériová výroba v OP zcela zanikla. Poslední životaschopný závod na výrobu měřenek – obleků na míru, který zaměstnává 280 lidí, čeká na svého kupce. Prodej takzvaného závodu Měřenky má proběhnout ještě letos.

Jiří Karásek, jednatel věřitele OP – firmyTextil Invest, věří, že odprodej majetku Oděvního podniku bude transparentní.

„Pokud by se z prodeje jmění vyhrazeného pro Českou spořitelnu podařilo získat více peněz, než kolik činí dluh vůči ní, pak by se z těchto prostředků vypláceli i ostatní věřitelé,“ upozornil Karásek. Oděvní podnik dluží České spořitelně téměř 700 milionů korun. (rh)