„Od šesti ráno přišlo na odběr krve 41 dárců. Po každém odběru je třeba krev vychladit, do centra v Olomouci jsme ji vyexpedovali hodinu před polednem,“ uvedla lékařka hematologicko transfůzního oddělení Milena Lukešová.

Vlastní odběr krve netrvá déle než deset minut. „Obyčejně odebíráme 470 mililitrů krve do speciálního vaku a také krev do zkumavek na sérologická vyšetření. Pouze u autotransfůze odebíráme jen 405 mililitrů plné krve,“ vysvětlila vrchní sestra Dáša Chmelenská.

Prázdninové měsíce jsou každoročně kritickým obdobím. Nedostává se všech skupin, nejen těch s RH faktorem negativním. Tato krev je vzácná ze dvou důvodů. V případě potřeby je možné ji použít i pro pacienty s opačným faktorem a lidí, kterým proudí v těle, je v populaci málo.

„Je to můj druhý odběr v životě, první jsem absolvoval někdy před dvaceti lety na vojně. V novinách jsem si přečetl, že nemocnici chybí skupiny A a 0. Mám áčko, tak jsem přišel,“ vysvětlil devětatřicetiletý Josef s poznámkou, že od teď už bude chodit pravidelně.

Zatímco muži mohou dávat krev i pětkrát do roka, ženy kvůli úbytku červených krvinek jen čtyřikrát. V databázi hematologicko transfůzního oddělení je na tři a půl tisíce jmen, aktivních pravidelných dárců je však jen 1658.

„Krev pravidelně darují asi dvě desítky pracovníků nemocnice. Dávat ji ale nesmějí zdravotníci z infekčních pracovišť,“ poznamenala Lukešová.