„Prozatím se jedná jen o obecnější úvahy, probíhají jednání a zatím není o ničem rozhodnuto. Pokud se však situace nezlepší, budeme nuceni počet krav omezit, v nejhorším případě některé chovy úplně zrušit,“ říká ředitel Okresní Agrární komory Augustin Kohoutek.

Za poslední rok se situace dramaticky zhoršila. Zlom ve výkupní ceně nastal v polovině loňského léta, kdy zemědělci začali od zpracovatelů dostávat osm korun za litr mléka. Ještě počátkem minulého roku to bylo k deseti korunám. Dnes farmáři získávají od mlékáren jen něco přes šest korun.

„Ideální výkupní cena by byla osm až devět korun. Proděláváme více než dvě koruny na litru, což je pro nás v přepočtu na objem prodaného mléka velká částka,“ povzdechl si Josef Mikulka, vedoucí živočišné výroby družstva v Bohuslavicích.

Některá družstva chov hovězího dobytka zrušit ale nemohou, protože před třemi lety získala z Evropské unie finance na opravu chlévů a nákup zpracovatelských technologií. To se týká například zemědělského družstva v Bohuslavicích nebo ve Dzbeli.

„Jedná se o dotace, které jsme obdrželi na dobu pěti let, to znamená, že pokud bychom chov zrušili, museli by získané peníze putovat zpátky do Bruselu. My však potřebnou částkou nedisponujeme,“ doplnil svá předchozí slova Mikulka.

Zrušení chovu by pro některé farmáře znamenalo úplný zánik. „Nezbývá nám nic jiného, než chov krav udržet. Před několika lety jsme se začali soustředit na produkci mléka a pokud bychom museli pěstování skotu ukončit, zřejmě by to znamenalo konec celého družstva,“ poznamenal Jaromír Menšík, předseda ZOD Ludmírov.

V olomouckém regionu je podle zemědělců situace kritická. Za poslední dva měsíce skončili s chovem krav v Doloplazech, Horní Moštěnici, Slavoníně a také ve Velkém Týnci.

Vybito bylo na tři sta kusů hovězího dobytka.

Farmáři z celé republiky protestovali kvůli nízkým výkupním cenám před ministerstvem zemědělství počátkem března, tehdy došlo k vylévání mléka na ulici.

Chovatelé požadují dotaci šest tisíc korun na jednu dojnici, tyto návrhy však ministerstvo odmítá a je ochotno jednat o částce do patnácti set korun. V důsledku toho plánují farmáři další protestní akce a blokády.

Martin Laštůvka