„Kráva, která v minulý týden zmetala, tedy ztratila nenarozené tele, nebyla nemocná,“ prohlásil rezolutně Zubal. Současně ale připustil, že ještě nemá k dispozici výsledky testů odebrané krve.

Příčinou ztráty plodu u krav je podle slov veterináře v obecné rovině především stres, mechanické podněty, jakými můžou být třeba nárazy do těla od jiného zvířete, v menší míře pak i genetické faktory a výživa.

„Zmetání je v chovech poměrně normálním jevem. Každým rokem jde o desítky případů v rámci Olomouckého kraje,“ popsal veterinář.

Podotkl, že každá kráva, která přišla o plod, se musí ze zákona podrobit veterinárnímu vyšetření. Je to povinnost nutná právě k vyloučení možnosti choroby.

„Laboratoře pak vyšetřují vzorky třeba na brucelózu či na tracheitidu,“ popsal Jiří Zubal.

Česká republika se podle jeho slov může chlubit tím, že je od padesátých let minulého století brucelózy skotu prostá. Toto bakteriální onemocnění se nejčastěji vyskytuje v zemích Balkánského poloostrova. U zvířat způsobuje potraty samic a ztrátu plodnosti samců. U člověka pak může postihnout všechny orgány. Zprvu se projevuje jako chřipka, neléčená může ve výjimečných případech skončit i smrtí.